Chlumského roztoku se pro jeho charakteristický zápach také říká “vůně nemocnic”

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

(Kdo vypije větší množství “chlumáku”, naordinoval si smrt)

“Člověk, který nikdy nedělá chyby, je člověk, který nikdy neudělal nic.”

(Theodore Roosevelt)

“Dlouhá zkušenost mne naučila bát se lékařů stejně jako nemoci.”

(Henry de Montherlant)

S rozvojem farmaceutického výzkumu a výroby mnoho receptur starších, avšak osvědčených galenik, upadlo zcela v zapomnění. Původní předpisy pro jejich přípravu zastaraly, některé preparáty byly vyloučeny po zjištění nežádoucího vedlejšího účinku a u jiných byla zpochybněna účinnost. K málo povědomým roztokům k zevnímu užití v chirurgické, stomatologické a veterinární praxi patří dodnes používaná směs kafru a fenolu v 95% lihu, známá pod označením roztok Chlumského. Do medicínské praxe jej zavedl v roce 1926 univerzitní profesor MUDr. Vítězslav Chlumský. Od středy 13. června 2014 obecná neznalost roztoku Chlumského již neplatí; “zásluhou”  tragického úmrtí mladé těhotné ženy v Orlové po obvyklém rutinním vyšetření (orální toleranční test na těhotenskou cukrovku) v soukromé diabetologické ambulanci. Zde byl v jeho rámci podán pacientce k vypití dezinfekční prostředek namísto roztoku glukózy. Podle výsledků provedené soudní pitvy “příčinou smrti mladé ženy a jejího nenarozeného dítěte byla kombinovaná intoxikace fenolem a kafrem”. Nestalo se to v českém lékařství poprvé. Za posledních dvacet let je to již šestý případ, kdy kvůli záměně léku či omylu zdravotníků zemřel pacient. Nejrizikovější záměna s jinými léky je právě u dezinfekčních prostředků a u roztoku chloridu draselného. Většina pochybení má systémový ráz, zpravidla to není tak, že jeden jediný člověk by byl viníkem. Personál občas chybuje skoro v každé nemocnici. Podle údajů Evropské unie během nemocniční léčky utrpí újmu na zdraví v průměru 8 až 12 % pacientů. Mezi nejčastější přehmaty patří právě záměna léků, ale také chyby při operaci nebo nepřesná diagnóza.

Chlumského roztok, Solutio Chlumský, “chlumák” nebo jen “”chlumský”, jsou vše názvy pro tekutinu, která pro svoje desinfekční účinky nalézá užití v humánním a veterinárním lékařství.  Vzhledem je to čirá, olejovitá, bezbarvá nebo světle načervenalá tekutina s charakteristickým zápachem po fenolu a kafru; proto bývá také nazývána “vůní nemocnic”. Svým chemickým složením to je etanolový roztok fenolu a kafru. Používá se jako antiseptikum a dezinfekční přípravek v chirurgii (příprava sterilních nástrojů), ve stomatologii (dezinfekční vložky do kořenových kanálků, napouští se jím mulové drény) a ve veterinární medicíně (léčení hniloby koňských kopyt, poranění domácích mazlíčků).

Z názvu roztoku logicky vyplývá, že nese jméno po svém objeviteli, chirurgovi a ortopédovi,  MUDr. Vítězslavu Vincenci Chlumském (1867 – 1943), českém lékaři světové pověsti, rodákovi z Lomnice nad Popelkou, později profesoru na univerzitách v Krakově a v Bratislavě, průkopníku ortopedie na Slovensku, ale také autoru první české učebnice masáže.

A jaké jsou vlastnosti jednotlivých komponent?

Etylalkohol (etanol, hovorově líh, špiritus či jen alkohol) je základní součástí alkoholických nápojů konzumovaných člověkem již po tisíce let. Proto jeho příjemné i škodlivé účinky na lidský organismus, příznaky akutní otravy a dlouhodobého působení jsou všeobecně více či méně známy (podle toho, kolik si toho sami přiznáme). V souvislosti s metanolovými aférami v posledních letech je dnes v povědomí většiny našich občanů také snadná možnost jeho záměny s prudce jedovatým metanolem.

Fenol (kyselina karbolová) je bezbarvá pevná látka sladkého dehtového zápachu, která na světle a vzduchu postupně růžoví, její chemický vzorec je C6H5OH. Objeven byl  v roce 1834 v kamenouhelném dehtu německým chemikem F. F. Rungem. Do zdravotnických zařízení se dodává již v kapalném stavu. V přírodě je běžně rozšířen v rostlinné říši, v některých případech je přítomný v listech jako ochrana před okusováním býložravci. Fenolické sloučeniny jsou také v chilli papričkách, esenciálním oleji hřebíčku, hormonu estrogenu, fungicidu pro voskování citrusových plodů, malinovém ketonu, ale také ve výbušninách (trinitrofenol), čistících prostředcích, ústních vodách (Thymol) a v dehtu (“thér”). Pro zajímavost – je také významnou složkou aroma skotské whisky z ostrova Islay.

Fenol má antiseptické vlastnosti a byl poprvé použit anglickým lékařem Josephem Listerem při jeho průkopnické metodě antiseptické chirurgie. Ten usoudil, že i samotné rány musí být důkladně čištěny. Udává se, že první operaci pod antisepcí provedl v roce 1865. Docílil ji obvazem (kusem “hadru” nebo “cupaniny”) nasáklým kyselinou karbolovou. Ačkoliv jeho objev sklidil naprostý neúspěch, vědec svoje názory na zavádění antisepce naštěstí nikdy nezměnil a tvrdě je prosazoval. Fenol je stále aktivní složkou některých orálních anestetik, používá se také pro výrobu léčiv (Aspirin -kyselina acetylsalicylová), herbicidů a syntetických pryskyřic (bakelit), kosmetiky včetně opalovacích přípravků, barev na vlasy aj.

Pokud někdo vypije větší množství tekutiny s obsahem fenolu, naordinoval si smrt. Má leptavé účinky na veškeré tkáně v těle, rychle se vstřebává všemi cestami včetně neporušené kůže. Cílovými orgány jsou játra a ledviny, výrazné dopady má i na dýchací a oběhový systém. V počáteční fázi se mohou objevit křeče, zvracení a krvavý průjem, může nastat pokles tělesné teploty, brzy ale nastupuje útlum až bezvědomí. Během několika desítek minut začnou orgány selhávat. Buď nastane zástava srdce, otok plic či postižený upadne do bezvědomí. Mezi projevy otravy patří bolesti hlavy, závratě, hypotenze, komorová arytmie, mělký dech, pobledlost až modravé zbarvení kůže. Za příčinu smrti při vysokých dávkách fenolu se považuje tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu, ale může nastat i z jiných důvodů. Smrtelná dávka se pohybuje v rozmezí od 1 do 12 gramů.

Kafr je chemická přírodní látka získávaná původně rafinací ze dřeva skořicovníku kafrového, pocházejícího z jihovýchodní Asie. Je to bezbarvá nebo bílá hmota, částečně krystalická, typické vůně, obsahující směs více než padesáti různých organických sloučenin. Ve středověku byl kafr ceněn jako zlato; přesto byl v majetnějších vrstvách používán i jako přísada do bombonů a k ochucování sladkostí. Používá se v lékařství ve formě mastí, mazání a solucí, je součástí Chlumského roztoku a přípravků na drobné omrzliny. K dalším oblastem užití patří aromaterapie, příprava kosmetických přípravků, voňavek a jemných mýdel; pro potřeby potravinářského průmyslu se využívá pro výrobu vanilkového a mátového aromátu.

Kafr má dráždivé účinky na kůži a sliznice a v místě aplikace vyvolává” “hřejivě-chladivý” pocit. Kromě zánětů působí pozitívně na unavené svaly, pomáhá při revmatických potížích a své místo má také v inhalátorech. Obecně platí, že dva gramy mohou způsobit závažnou otravu a čtyři gramy jsou potenciálně smrtelné.

Závěrem je důležité si připomenout to, co věděl již německý lékař, alchymista a přírodovědec Paracelsus, který v 16. století předznamenal vznik novodobého lékařství – totiž, že otázka “škodlivosti” je vždy otázkou dávky.

Autor: Bohumil Tesařík

Přečtěte si také:

  • Knižní rádce pro každodenní život s Parkinsonovou chorobouKnižní rádce pro každodenní život s Parkinsonovou chorobou "Počátek zdraví spočívá ve znalosti vlastní nemoci." Miguel de Cervantes "Nejspolehlivější lék proti nemoci je nevšímat si jí a tvářit se, jako by nebyla." Arabské přísloví Každý rok se zvyšuje průměrný lidský věk o čtyři […]
  • Na počátku byla Neznámá ze SeinyNa počátku byla Neznámá ze Seiny Francouzská metropole Paříž je plná tajných symbolů a tajuplných příběhu, které přetrvávají věky.Patří mezi ně také Neznámá ze Seiny - neidentifikovaná dívka, která se patrně utopila v řece na sklonku osmdesátých let 19. století. Její […]
  • Z historie elektrokardiografie: Willem EinthovenZ historie elektrokardiografie: Willem Einthoven /Žádné slušné zdravotnické zařízení dnes nemůže existovat bez elektrokardiografu (EKG). Srdce je pumpou, která se po celý život nezastaví a proto jeho činnost přitahovala pozornost vědců a lékařů od nepaměti. Až do dvacátých let minulého […]
  • Chraňme se před zbytečnými účinky elektrosmoguChraňme se před zbytečnými účinky elektrosmogu Žijeme trvale v prostředí znečištěném nejen výfukovými plyny a průmyslovými zplodinami, ale také elektrosmogem. Tímto pojmem nazýváme souhrnně elektromagnetická pole a vlny, která vznikají v důsledku technické činnosti člověka a vykazují […]
  • Z historie obávané zubní vrtačkyZ historie obávané zubní vrtačky Co si budeme povídat, na návštěvu u zubaře se těší málokdo, a to i přesto, že je v současné době k dispozici celá škála tišících prostředků a moderní stomatologická technika. Svým charakteristickým zvukem se řadí k těm nejnepříjemnějším a […]
  • Nový kompletní průvodce po klikaté cestě dějin lékařstvíNový kompletní průvodce po klikaté cestě dějin lékařství "Umění medicíny spočívá v obveselování pacienta, zatímco příroda léčí chorobu." (Voltaire, francouzský osvícenecký filozof a spisovatel) "Vyhněte se městu bez doktorů!" (Židovské přísloví) "Co se kurýrování týče, učinili jsme […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *