Dráždivý tračník

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Dráždivý tračník neboli colon irritabile je velice rozšířené trápení. Asi jedna třetina obyvatelstva má příznaky dráždivého tračníku. Onemocnění postihuje muže i ženy. U většiny pacientů začíná před 50. rokem života.

Dráždivý tračník představuje stav podrážděného střeva. To se projevuje bolestmi břicha, zácpou střídající se s průjmem nebo bezbolestnými průjmy.

Příčiny tohoto onemocnění jsou dosud neznámé. Na vzniku se ale podílí nevhodná strava, stres, stavy úzkosti.

Podle druhu potíží se rozlišují dvě formy:

– bolestivá froma s bolestmi břicha a zácpou střídající se s průjmy

– bezbolestná forma s převažujícími průjmy

Charakteristické potíže:

1) Bolesti břicha– u někoho mohou být vyjádřeny jen velice slabě, u jiného mohou být silněnjší, pálivé, bodavé, křečovité. Je to individuální.

2) Nepravidelná stolice- jak průjem tak i zácpa. Obtíže jsou výraznější při stresu a vyšší emocionální zátěži. Po vyprázdění dochází obvykle ke zmírnění bolestí.

3) Další příznaky: příznaky žaludeční nevolnosti, pálení v žaludku, zvracení, nadýmání, říhání.

Stanovení diagnózy:

Stanovuje lékař na základě typických příznaků, trvající delší dobu. Je nutné vyloučit jiné onemocnění. Vyšetření endoskopickým a RTG.

Léčba:

Spočívá v léčení obtíží, přičinu nelze léčit. Při bolestivé formě lze léčit pomocí diety. Je třeba, aby strava obsahovala dostatek balastních látek (zeleninu,  salát), můžete ji doplnit otrubami (3-4 lžíce denně) a je také nutné dodržovat dostatečný pitný režim.

Ke zmírnění potíží se používají rostlinné přípravky, léky proti křečím- spasmolytika, léky proti úzkosti a depresím, léky proti průjmu.

Průběh a kontroly:

Dráždivý tračník je nezhoubné, ale dlouhotrvající, obtěžující onemocnění, jež je charakterizováno opkaovanými projevy potíží. Při dnešním způsobu léčby lze však obtíže udržovat ve snesitelných mezích. Musíte se naučit přijmout svoje onemocnění. Své typické projevy je nuté vypozorovat sami. Pokuste se vyvarovat situacím, které tyto obtíže zhoršují.

Choďte na pravidelné lékařské prohlídky a oznamte vždy lékaři změny ve svých potížích- krev ve stoici, horečku nebo nadměrné hubnutí.

Zdroj: Informační leták Colon irritabile, Dráždivý tračník, Prof. DR. U. Scheurer, Bern.

Přečtěte si také:

  • Glaukom- zelený zákalGlaukom- zelený zákal Onemocnění očí, které neléčené může skončit trvalou ztrátou zraku. Glaukom je onemocnění mnoha faktorů. Je také velmi zákeřnou chorobou, protože dokud není narušeno centrální vidění, pacient si neuvědomuje žádné příznaky. Postupný zánik […]
  • Bolesti hlavy v těhotenstvíBolesti hlavy v těhotenství Bolesti hlavy jsou velice nepříjemné a v těhotenství mohou být velkým problémem. Příčinou bolestí hlavy bývají hormonální změny, přemíra hladiny hluku, světla, fyzický a psychický stres, možná i pocit, že jste těhotná, náhlé vysazení […]
  • Užíváte prášky na spaní i ve dne?Užíváte prášky na spaní i ve dne? Starosti vám nedají spát a řešení je po ruce: začnete usínat s pomocí prášků. Tak jako tisíce jiných lidí, vždyť je to "úplně normální". Cesta do pekel vypadá tak snadně... Klasická hypnotika mohou bludný kruh stresu a nespavosti na […]
  • Dovede včela štípnout a léčit?Dovede včela štípnout a léčit? Včelí jed byl dříve spojován s arthritidou a její možné léčení jako výsledek náhodného pozorování. Včelaři si všimli, že jejich bolesti a vrzavé klouby se zdály být lepší po opakovaných žihadlech od včel. Arthritis je světově největší […]
  • Rakovina děložního čípku: Kdy je očkování zdarma?Rakovina děložního čípku: Kdy je očkování zdarma? Rakovina děložního čípku je zákeřná nemoc, a Česko se drží na předních příčkách v jejím výskytu. Se smutnou diagnózou odchází z ordinací lékařů asi 1000 pacientek ročně. Na čtyři sta jich pak na nemoc zemře. Už rok proto můžete nechat […]
  • Vcestné lůžko v těhotenstvíVcestné lůžko v těhotenství Co to vlastně znamená? Nejedná se o onemocnění, ale jde o chorobný stav. Při tomto uložení je placenta připojena k dolní polovině dělohy, a buď zcela zakrývá, částečně zakrývá, nebo se jen dotýká okraje ústí hrdla, vchodu do dělohy. Takto […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *