E-knihy aneb první pomoc pro začátečníky

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Elektronické knihy (nejčastěji pojímané jako digitální verze klasické knihy neboli kniha v digitální podobě), počátky jejichž historie spadají do sedmdesátých let minulého (myšlenka se poprvé objevila v roce 1971, kdy M. S. Hart založil Projekt Gutenberg), jsou velmi aktuálním a moderním tématem, v němž se však ne každý orientuje. Panuje kolem nich tolik nejasností až předsudků, že mnohdy tápou i zkušení uživatelé výpočetní techniky. Najdou se neoblomní zastánci tištěných publikací i zarytí stoupenci moderních technologií. Cílem nové elektronické příručky (zdarma k legálnímu stažení na www.svkos.cz) Moniky Oravové a Gabriely Filipové “E-knihy aneb první pomoc pro začátečníky”, vydané v rámci projektu “E-knihy aneb nová výzva pro knihovny” Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě, není přesvědčovat čtenářskou veřejnost o kvalitách e-knih, ale nabídnout v kostce základní informace k této problematice.

V současnosti panuje o elektronických knihách řada mýtů, mezi něž patří například: cena elektronické knihy by měla být výrazně nižší oproti tištěné verzi, protože většinu nákladů má přece vydavatel s tiskem; když si legálně zakoupím elektronickou knihu a nahraji ji na svou čtečku, mohu ji pak bez problémů půjčovat či prodat dál; pokud by nakladatelé chtěli, mohli by v elektronické formě ihned vydat veškerou svou dřívější produkci; knihovny mohou půjčovat elektronické knihy za stejných podmínek jako ty tištěné; elektronické knihy preferují hlavně muži; prodej tištěných a e-knih spadá do stejné sazby DPH; elektronické knihy nemohou vonět jak ty papírové; etc.

V podstatě z vyvrácení těchto smyšlenek a jejich správné interpretace pak vychází stručný text (dokonce i s radou, jak e-čtečky a e-knihy získají tu správnou vůni), rozdělený do 14 částí, ve kterých se mimo jiné dočteme o dosavadní již téměř padesátileté historii e-knih (u nás vznikly první obchody s e-knihami až v roce 2010), jaké jsou pro a proti e-knihám, možnosti připojení k internetu, zdrojích a formátech e-knih, cenových relacích (na počátku roku 2012 se na českém trhu pohybují v rozmezí od 2500 do 11 000 Kč), ochraně e-knih proti neoprávněnému užití, českém trhu s e-knihami (kde lze koupit e-knihy v českém jazyce), možnostech získání e-knih zdarma k legálnímu stažení, e-knihách z hlediska autorského práva aj. včetně zdrojů dalších informací.

Popularita elektronických knih rychle roste i v českém prostředí (např. Knihovna AV ČR zpřístupňuje od roku 2012 více než 70 000 “svazků”). Tomu odpovídá i počet nejrůznějších příruček a článků, které jsou tomuto tématu věnovány. E-knihy prý mají budoucnost – vzhledem ke klesajícím cenám mobilních čtecích zařízení a ke stoupajícím cenám v polygrafickém průmyslu, se není čemu divit. Proto stojí za to všem čtenářům znát o nich alespoň  to základní.

Autor:

Bohumil Tesařík


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *