Echinacea a její význam pro naše zdraví

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Echinacea purpurea, známá též pod názve rudbekie je snad nejznámější léčivou rostlinou této doby. Na pohled je to velice krásná bylinka, okolo které jsem dlouho chodila, a vídala jí u sousedů za plotem, vůbec neměla ponětí, co tato bylinka umí. Zabíjí bakterie a viry, redukuje alergie a nevídaně posiluje náš nespecifický imunitní systém, jehož včasná reakce na viry je rozhodující v době epidemií podzimních nemocí. Celkem je popsáno devět odrůd této rostliny, ale v našich podmínkách je nejrozšířenější Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia. V praxi se používají extrakty ze suchých kořenů a nati nebo šťáva lisovaná z čerstvé nati, zpracovaná do formy tablet, sirupů, kapek či šťáv.

Význam
Má velký význam v okrasném zahradnictví, kde představuje důležitou skupinu nenáročných trvalek vytvářejících různobarevné skupinky různých barev, existuje mnoho kultivarů.

Rozmnožuje se semeny, řízky i dělením trsů.
Obsahuje několik chemických látek, které hrají roli v léčebných účincích rostliny. Mezi ně patří polysacharidy, glykoproteiny, alkamidy, esenciální oleje a flavonoidy. Chemické látky obsažené v kořenu se výrazně liší od těch, které se nacházejí v bylinné části rostliny. Kořeny mají vysoké koncentrace esenciálních olejů, zatímco nadzemní části rostliny mají tendenci obsahovat více polysacharidů, léčivých látek aktivující imunitní systém. Výzkum naznačuje, že nadzemní část rostliny je nejúčinnější. V Německu jsou schváleny léky z nadzemní části třapatky nachové (Echinacea purpurea) pro léčbu nachlazení, infekci horních cest dýchacích, močových cest a pomalé hojení ran, z kořenů rostliny třapatky bledé (Echinacea pallida) naopak pro léčbu chřipky.

Připisuje se ji mnohé léčebné vlastnosti, zvláště celkové posílení imunity. Léky, asi 800 druhů, bývají ve formě tablet, tinktur a léčebných čajů. V závislosti na fantazii jednotlivých výrobců jsou prý vhodné k léčbě nachlazení, kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny a dále např. dále k léčbě, popálenin, lupenky, bércových vředů, syfilidy, rakoviny atd.

Zdroj:
Jak jíst a udržet si zdraví, Jaromír Astl, Eliška Astlová, Eva Marková, Maxdorf, 2009.
http://cs.wikipedia.org
www.garten.cz


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *