Jak si vybrat porodnici?

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Úroveň služeb  i přístup personálu se však  v různých porodnicích značně liší. Zatímco někde již přání nastávajících rodičů vycházejí vstříc, jinde se toho moc nezměnilo a porod řídí porodník sám, bez vašeho aktivního přístupu. Chcete-li tedy předejít nepříjemnostem, berte při výběru porodnického zařízení v úvahu následující kritéria:

Organizuje vámi vybraná porodnice prenatální kurzy? Probíhá příprava k porodu průběžně, nebo se odbývá jednorázově před vlastním porodem? Je její náplní pouze „zaškolení tatínků“ či cvičení pro těhotné, nebo poskytuje nastávajícím maminkám /rodičovským párům souhrnné informace  o těhotenství, porodu, šestinedělí?

Jak se s rodičkou zachází během vlastního porodu? Jaký je porodnický personál? Kolik lékařů a porodních asistentek se v porodnici střídá? Jaká je pravděpodobnost, že se v den svého porodu ocitnete v rukou úplně neznámých lidí?

Jak vypadá místo, kde rodičky tráví 1.dobu porodní a jaký je porodní sál? Působí alespoň trochu pozitivně? Nabízí rodící ženě alespoň minimum soukromí, nebo se podobají „průchoďáku“, kde kdykoliv kdokoliv projde, mluví a ruší a kde se zcela neodděleně odbývá třeba i více porodů najednou?

Jak se personál tváří na vaše přání přivést si k porodu doprovod? Může být tento doprovod s vámi po  celou dobu porodu (třeba i přes noc), nebo smí přijít až k druhé době porodní?

Může se maminka během první doby porodní volně pohybovat? Je k dispozici vana nebo alespoň sprcha pro zmírnění porodních bolestí? A co míče, žíněnky, ribstole? Platí povinný klystýr, holení a zákaz jídla a pití?

Může si rodička vybrat polohu, ve které bude rodit, nebo ji nutně čeká nepříliš pohodlný porodnický stůl?

Dojde-li k lékařskému zasahování do porodu, jakých prostředků se užívá? Jsou využívány i některé alternativní metody zmírňování porodních bolestí?

Jaké kvóty vykazuje porodnice ohledně nástřihů hráze, indukovaných porodů a císařských řezů?

Jak probíhá poporodní ošetření novorozence? Smí miminko bezprostředně po porodu zůstat na hrudi matky, nebo je automaticky přemísťováno do inkubátoru?

Jak vypadá oddělení šestinedělí? Může být maminka s miminkem pohromadě 24 hodin denně (rooming-in)? Jakých výsledků je dosahováno v kojení?

Pracují v dané porodnici s porodními plány?

Možná vás napadají i další, z vašeho pohledu důležité otázky – je zapotřebí, abyste o nich s personálem vybrané porodnice diskutovala  předem, protože v průběhu porodu už to zpravidla nebývá možné.

 

Přečtěte si také:

  • Klinická péče v raném šestinedělíKlinická péče v raném šestinedělí Bezprostředně po porodu dopřejeme matce klid, porodní asistentka zkontroluje výšku děložního fundu, zevní krvácení TK, puls a teplotu, přesvědčí se o tom, zda se žena vymočila. Informuje ženu o zvýšené hygieně. Při vizitě lékař kontroluje […]
  • Bolest v souvislosti s porodemBolest v souvislosti s porodem Motto: Bolest je stav mysli zrovna tak jako jsou radost nebo příjemný pocit stavem mysli Během porodu jdou bolest i radost ruku v ruce. Bolest způsobená např. úrazem nebo ztrátou blízké osoby může být veliká, ale bolesti porodní jsou […]
  • Kde a jak roditKde a jak rodit Čekáte příchod svého děťátka? A už jste přemýšlely kde se narodí? Jaké možnosti mají maminky a jejich miminka v České republice? Co jsou služby standardní a co je považováno za nadstandard? A co brání ženám, aby si mohly skutečně vybrat? […]
  • Barva očí a barva líčeníBarva očí a barva líčení Milé ženy. Je podzim, velice barevné období. Mlhy střídá slunečné počasí. Naše pleť se musí vyrovnávat s těmito rozmary počasí. Umíte si správně vyčistit pleť, nalíčit se? Naučte se jednoduché triky, jak ze sebe udělat krásnou ženu. Víte, […]
  • Porodní plány a jejich význam Porodní plány a jejich význam Porodní plán je písemný seznam požadavků matky, které by chtěla dodržet během porodu. Již při příjmu do porodnice se porodní asistentka a lékař seznamují z porodního plánu s úmysly ženy a jejího partnera. Porodní plán nahrazuje tedy […]
  • Nový speciál pro maminkyNový speciál pro maminky Plánujete miminko nebo jste již v očekávání? Chcete se o svém požehnaném stavu co nejvíce dozvědět a nevíte kde tyto informace hledat? Redakce internetového magazínu www.MojeBrisko.cz pro Vás připravila Speciál, který je určen pro všechny […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *