Jak žít s kardiostimulátorem?

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Návrat do zaměstnání by neměl být problémem. Pokud je na Vašem pracovišti mnoho elektrických zařízení nebo vyžaduje-li Vaše práce velkou fyzickou námahu, poraďte se s lékařem.

Běžným činnostem jako je úklid, lehká práce na zahradě, sprchování, plavání, řízení auta se můžete věnovat bez obav. Poraďte se s lékařem, zda můžete pokračovat ve fyzických aktivitách – sportování, turistice, provozování koníčků.

Kardiostimulátor neni překážkou v sexuální aktivitě. Pokud pomýšlíte na těhotenství, proberte to se svým kardiologem. Je-li Vaše srdce v dobrém stavu, můžete bez problémů otěhotnět.

Cestování není omezeno. Můžete cestovat autem, autobusem, vlakem, lodí i letadlem. Je pouze nutné poradit se s lékařem, zda pro Vás ze vzdálenosti Vaší cesty neplynou nějaká omezení. Nikdy si s sebou nezapomeňte vzít průkazku nositele kardiostimulátoru. Při jízdě autem používejte bezpečnostní pásy, Vašemu kardiostimulátoru neuškodí.

Cestujete-li letadlem informujte bezpečnostní službu na letišti o kardiostimulátoru. Služba zajistí, aby byla pro Vás kontrola bezpečná.

Používání běžných elektrických přístrojů v bezporuchovém stavu není nebezpečné. Pokud při práci s nimi budete mít nepříjemné pocity – rychlý, pomalý či nepravidelný tep, závratě, okamžitě je vypněte nebo opusťte místo, kde se nachází a o příhodě informujte lékaře.

Mobilní telefon přikládejte k uchu na opačné straně než máte implantovaný kardiostimulátor a nenoste jej v náprsní kapse v jeho blízkosti. Bez obav můžete používat normální a přenosný telefon.
Buďte opatrní a poraďte se s lékařem o těchto činnostech – práci s těžkými vibrujícími přístroji, např. se sbíječkou, používání elektrické svářečky, práci nebo pobytu v blízkosti zařízení které obsahují silné magnety, v blízkosti zařízení vysokonapěťových a o používání střelných zbraní.
Před každým vyšetřením nebo zákrokem upozorněte lékaře, že máte implantovaný kardiostimulátor.

Bezpečná vyšetření pro vás jsou sonografie, echokardiografie, rentgenologická vyšetření, vrtání zubů. Speciální vyšetření jako litotripse, nukleární magnetická rezonance nebo používání elektrokoagulace by mělo být konzultováno s Vaším kardiologem.
Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti a bude-li Vám cokoliv nejasné zeptejte se svého lékaře.

Díky kardiostimulátoru můžete žít zcela normálním rodinným, profesionálním a sociálním životem.

Přečtěte si také:

  • Dovede včela štípnout a léčit?Dovede včela štípnout a léčit? Včelí jed byl dříve spojován s arthritidou a její možné léčení jako výsledek náhodného pozorování. Včelaři si všimli, že jejich bolesti a vrzavé klouby se zdály být lepší po opakovaných žihadlech od včel. Arthritis je světově největší […]
  • Kdy říci svému zaměstnavateli, že jste těhotná?Kdy říci svému zaměstnavateli, že jste těhotná? Kdy sdělit svůj jiný stav svému zaměstnavateli je určitě zajímavá otázka na zvážení. Záleží, jakou práci vykonáváte a zda rizika, která plynou z vaší práce nemohou poškodit vaše nenarozené miminko. Je třeba nutné se zamyslet, zda je pro […]
  • Pilates pro těhotné Pilates pro těhotné Těhotenství patří určitě mezi nejkrásnější období v životě ženy. Jedná se ale o období, kdy organismus těhotné ženy se musí přizpůsobit zvětšujícímu se plodu a celkově fyzickým, ale i psychickým změnám, které těhotenství provází. Každá […]
  • Infekční nemoci – Jak pečovat o pacienty s infekčním onemocněnímInfekční nemoci – Jak pečovat o pacienty s infekčním onemocněním Druhé přepracované a rozšířené vydání. Přehled diagnostiky, klinické symptomatologie, epidemiologie a léčby v našich podmínkách se vyskytujících se infekčních onemocnění. Úkoly zdravotních sester při ošetřování nemocných s infekčními […]
  • Laryngitida u malých dětíLaryngitida u malých dětí Laryngitida je akutní zánět hrtanu, který je způsobený buď viry (parainfluenza) nebo bakteriemi. Je to stav, kdy otok a zvýšené prokrvení sliznice hrtanu společně se spasmem hladkých svalů stěny hrtanu může vyvolat závažné zúžení […]
  • Virósy v těhotenstvíVirósy v těhotenství V současných jarních měsících se vám mnohdy může stát, že se někde nakazíte rýmou a onemocníte. Jak se chovat jako nastávající maminka, abyste se opět cítila zdravá a zároveň neublížila svému miminku? Ne všechny léky, bylinky a různé […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *