Které orgány je možné transplantovat?

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Devět set Čechů čeká a každé zazvonění telefonu může rozhodnout o jejich životě nebo smrti. Jsou totiž na čekací listině pro transplantaci některého ze životně důležitých orgánů.

“Máme pro vás ledvinu!” může se (například) ozvat ze sluchátka a pro těžce nemocného člověka se pak začne odvíjet rychlý sled událostí, na jejichž konci jsou většinou druhé narozeniny. Tak lidé s “TX”, jak transplantaci nazývají odborníci, říkají datu své operace. Bez ní by totiž nepřežili. Nebo alespoň ne dlouho. I když je i tým špičkových lékařů po operačním výkonu čeká ještě běh na dlouhou trať, nejdůležitějším a prvním krokem je mít vhodný dárcovský orgán. 

Dočkají se?

U mnoha pacientů však hrozí, že se i přes úsilí lékařů nemusejí život zachraňujícího zákroku dočkat. Lékaři poukazují na nepříznivý trend. Zatímco u nás počet dárců orgánů zůstává každoročně přibližně stejný, počet čekatelů na nový orgán se neustále zvyšuje. Nejvíc pacientů potřebuje ledvinu – je jich 560.

Přenést se dá srdce, ledviny, játra, plíce a slinivka břišní. Velice brzy má dojít i k transplantaci tenkého střeva. Specifickým typem je transplantace kostní dřeně. Vcelku běžně se transplantují také tkáně: kosti, šlachy, rohovka, srdeční chlopně, cévy a kůže, ale s těmi nebývá takový problém.

V České republice se provádějí v sedmi transplantačních centrech: v pražském IKEM a Motole, v Brně, Ostravě, Olomouci, Hradci Králové a Plzni. V loňském roce bylo v České republice provedeno 570 transplantací orgánů. Nejčastěji se transplantují právě ledviny.

Kde je vzít?

Transplantace je velkou nadějí pro všechny nemocné s nezvratným selháním některého orgánu. Dává jim novou šanci na život, mnozí se dokonce vracejí ke své profesi, pracují, mohou sportovat. Kvalita jejich života po transplantaci je nesrovnatelně vyšší než před ní.

Jako ve všech vyspělých zemích je i u nás problém s nedostatkem náhradních orgánů. Od podzimu letošního roku v ČR proto probíhá další školení specializovaných konzultantů, kteří se budou podílet na lepší identifikaci možných dárců orgánů. Dosud u nás absolvovalo vzdělávací kurzy 17 lékařů z jednotek intenzivní péče.

Cílem vzdělávání odborníků v této oblasti je zlepšit situaci týkající se dárcovství orgánů. To by pomohlo stovkám lidí. Koordinátoři se podílejí nejen na zvýšení dárcovského potenciálu, ale dbají i na dodržování veškerých zákonných pravidel souvisejících s dárcovstvím, komunikují s rodinou pacienta a spádovým transplantačním centrem.

Otázka mozkové smrti

V rámci vzdělávacích kurzů jsou detailně seznámeni s platnou legislativou a současnou i budoucí praxí. Pozornost je věnována metodám určení smrti mozku u pacientů, kteří jsou potenciálními dárci orgánů.

Stejně tak lékaři získávají informace o podpůrné léčbě, která má do doby transplantace udržet přenášené orgány v plně funkčním stavu. Projekt je financován z evropských fondů a organizován Koordinačním střediskem transplantací.

Jdeme příkladem

„V Evropě existují s působením koordinátorů v nemocnicích velmi dobré zkušenosti. Portugalsko například po jejich proškolení zvýšilo počet transplantací o 30 %. Zavádění této funkce do praxe je hned prvním bodem Akčního plánu Evropské unie. Jde o dokument, který má snížit počet lidí čekajících na transplantace a k jehož dodržování se přihlásila i Česká republika,” říká ředitel Koordinačního střediska transplantací MUDr. Pavel Březovský.

Koordinační středisko transplantací se v současné době podílí na řadě mezinárodních aktivit. Jednou z nich je projekt MODE založený na přenosu nejlepších praxí v celém procesu od identifikace dárce po úspěšnou transplantaci. V tomto projektu ČR zaujala 27 států EU nejvíce svým systémem ověřování údajů o dárcích ze zdravotnických registrů, jenž má za cíl zvýšit bezpečnost transplantací. Odborníci dokonce zvažují, že český systém by mohl být závazný i pro ostatní členské země.

Zdroj: zena.centrum.cz

Přečtěte si také:

  • Na transplantace se čeká déle, zemřelých dárců ubýváNa transplantace se čeká déle, zemřelých dárců ubývá Úroveň dárcovství orgánů od zemřelých dárců řadí Česko do průměru rozvinutých států Evropy, přitom ještě na konci 90. let patřilo ke špičce tohoto „žebříčku“. V roce 2011 došlo k významnému poklesu počtu dárců orgánů. Meziročně jich ubylo […]
  • Jak si dopřát sladké i když jsme na dietě?Jak si dopřát sladké i když jsme na dietě? Většina nutričních poradců a také laická veřejnost má vryté hluboko v paměti, že během diety je výslovně zakázáno konzumovat sladké pokrmy. Do jisté míry to může být pravda, protože sladké většinou bývá nezdravé a přeplněné cukrem, ale na […]
  • Biolampa Biostimul na kloubyBiolampa Biostimul na klouby Tato biolampa tak prokazatelně pomáhá léčit bolesti kloubů, jako je artróza, artritida, revma, revmatismus, tenisový loket, a další kloubní onemocnění, stejně jako doprovodná onemocnění šlach a svalů. Biolampa Biostimul stimuluje produkci […]
  • Aktivizace, seberozvoj a relaxace jako prevence stresu a podpora zdraví celé rodinyAktivizace, seberozvoj a relaxace jako prevence stresu a podpora zdraví celé rodiny Aktivizace, seberozvoj a relaxace skrze nevšední aktivity využívající kombinace umění a terapie vás čeká na programech organizovaných  pod hlavičkou projektu Na víkend bezdětná. Jedná se o program určený ženám na mateřské či rodičovské […]
  • Pravidelné užívání aspirinu může zhoršit zrakPravidelné užívání aspirinu může zhoršit zrak Podle posledních výzkumů evropských vědců dochází u seniorů, kteří denně užívají aspirin, dvakrát častěji k degeneraci žluté skvrny. Jde o onemocnění souvisejícím s věkem, které může vést až ke slepotě. Ačkoli podle odborníků neexistují […]
  • Kulíšci, kteří už svůj boj vyhráli, pro kulíšky, kteří ještě bojujíKulíšci, kteří už svůj boj vyhráli, pro kulíšky, kteří ještě bojují Rádi bychom požádali všechny z vás, kteří již máte své kulíšky z nemocnic doma, zda byste nám pomohli při vánočním mini projektu, který právě připravujeme. Od vás bychom potřebovali zaslat fotku vašeho dítka z doby po porodu, kdy mělo […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *