Kuří oko

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Když se řekne kuří oko, mnoho z vás moc dobře ví, o co se jedná. Asi centimetrový žlutošedivý útvar s černou tečkou uprostřed dokáže opravdu potrápit. Jasně, nejlepší je udělat všechno pro to, aby se neutvořilo. Ale co když už ho máte? Poradíme vám jak s prevencí, tak i s jeho odstraněním.

Kuří oko se vytvoří, nosíte-li nevhodnou obuv, která je úzká, respektive příliš tlačí na nohu. Proto s touto bolístkou bojují víc ženy. „Pečujete-li ale pravidelně o svá chodidla, to znamená koupelemi nohou a vtíráním změkčovacích přípravků a občasnými návštěvami pedikéra, potom rozhodně nepatříte k rizikové skupině, i když zvolíte obuv se zúženou špičkou. Nicméně nejlepší prevencí je dobře padnoucí pohodlná bota, která noze neubližuje,“ říká pedikérka Monika Budská.

„Kuří oko je vlastně označení pro otlak, a jak název říká, ten vzniká v místě tlaku. Je to protiopatření kůže, která se mu brání. Častý je tam, kde tlačí obuv, nebo u lidí s ortopedickými vadami,” potvrzuje MUDr. Ondřej Šeda z ordinace dermatologie a estetické dermatologie.

Většinou kuří oka vznikají v oblasti prstů, chodidel, paty a nártu. Čím silnější a trvalejší je tlak, tím hlouběji prorůstá jadérko. Jakmile už kuří oko máte, zakročte proti němu hned, jak to zjistíte!

Foto: ThinkstockV elegantních botách bez elegance, i za to může kuří oko

Nepleťte si kuří oko s bradavicí

Kuří oko poznáte podle toho, že je hladké a má žlutonašedlou barvu. Bradavice bývá obvykle různého zabarvení i velikosti, na povrchu je vrstevnatá, hrbolatá a může se vytvořit kdekoli na noze, a nejen na ní. A důležitým znakem je, že bradavice by při odstraňování krvácela. Kuří oko se dá zaměnit i s obyčejným mozolem, ale ten tak nebolí, a hlavně nemá černé jadérko (kuželovitý střed), které tlačí na kost potažmo nervy, čímž způsobuje nesnesitelnou bolest.

DERMATOLOG RADÍ
MUDr. Ivana Bäumeltová

Odbornice na aplikaci výplňových materiálů i botulotoxinu
Poradíme vám zdarma!
„Pro bradavice není bolestivost typická. Bolí jen v případě, když je pokožka kolem podrážděná. V případě, že se vytvoří právě na chodidle, potom bolí obdobně jako kamínek v botě. Rozlišit bradavici od kuřího oka není vždy snadné. Bradavice vytváří na povrchu vrstvu zrohovatělé pokožky, která může být zanořená do hloubky, a vytvářet dojem kořene. Z toho plyne i lidové označení, že bradavice má kořen,” vysvětluje Ondřej Šeda.

Prevence, aby kuří oko nemělo šanci

Kromě zmíněné nejúčinnější prevence – nošení pohodlné obuvi a každodenní péče o nohy – by se by se mělo stát samozřejmostí alespoň jednou týdně obrušování plosek nohou pemzou, zjemňování chodidel oleji, peelingem a hydratačními krémy. Zkusit můžete i noční zábal nohou (nanést větší vrstvu krému a nohy vsunout do bavlněných ponožek). Pro masírování můžete použít i doma připravenou směs olivového oleje s krystalovým cukrem, v mžiku budete mít jemná chodidla bez zatvrdlé kůže.

Jak správně postupovat při odstraňování kuřího oka

Jedná se o úkon, který je spíše pro zkušeného pedikéra než lékaře, ale můžete si pomoci i sami doma. Postup u pedikéra se liší jen tím, že je odborník zručnější a zpravidla má vhodnější nástroje. „Prvním krokem je vždy změkčení postiženého místa namáčením v teplé vodě, do které se může přidat kyselina salicylová – ta zaručeně zabírá. Nohy si máchejte tak dlouho, dokud kůže na kuřím oku nezbělá. Poté kůži včetně jadérka odstraňte nožíkem nebo žiletkou, následně přilepte na léčené místo náplast. Bojíte-li se použít nožík, skalpel, žiletku (vždy by měly být nástroje vydezinfikované), můžete si pořídit speciální kleštičky na odstraňování kuřích ok. Jinou variantou může být salicylová náplast nebo mast, která by po dvou dnech měla ztvrdlou kůži změkčit. Využít můžete na odstranění i laseru, ale ani to není naprosto bezbolestná metoda,“ říká pedikérka Monika Budská.

Při zákroku dbejte na přísnou čistotu a hygienu jak postiženého místa, tak i používaného nástroje. K dezinfekci postačí čistý lékárenský líh.

Zdroj: prozeny.cz

Přečtěte si také:

  • Léčba rozštěpu je téměř za mnouLéčba rozštěpu je téměř za mnou Ahoj, jmenuji se Honza, jsem z Přerova a je mi osmnáct let. Narodil jsem se s vrozenou vývojovou vadou, celkovým levostranným rozštěpem obličeje. Díky lékařům a rodičům není má vada funkční (normálně mluvím, jím…), ale hodnotil bych ji […]
  • Submukózní rozštěp, mávl rukou doktor..Submukózní rozštěp, mávl rukou doktor.. Ráda bych Vám popsala naši cestu ke šťastnému úsměvu. Náš dnes 4 letý syn se narodil s atrézií zvukovodu a mikrocií ( tzn. že máme ušní boltec stočený do ruličky a neprůchodný zvukovod ). Od 3 měsíců věku jsme dojížděli na dětskou ORL […]
  • Lékaři v Ostravě rehabilitují šestnáctiletému chlapci mozekLékaři v Ostravě rehabilitují šestnáctiletému chlapci mozek Řidičský průkaz. To je „hnací motor“ šestnáctiletého Stanislava Nykše z Bílovce, který před šesti lety prodělal mozkovou příhodu, po které ochrnul na levou polovinu těla. Stanislav Nykš věří, že díky unikátní léčbě jednou […]
  • Život s rozštěpemŽivot s rozštěpem Léčba rozštěpu je však velice dlouhá a ochránit dítě před zvědavými pohledy či neschopností tolerance nelehké. Dívám se na bílou stránku před sebou, prsty se zlehka dotýkají klávesnice a ne a ne se po ní rozeběhnout. Jako by nemohly najít […]
  • Májový charitativní bazárek pro slané dětiMájový charitativní bazárek pro slané děti Májový bude i letošní CHARITATIVNÍ BAZÁREK, který proběhne poslední májové odpoledne - ve čtvrtek 31.května v Ametystové čajovně v Kralupech nad Vltavou, od 13hod až do večera.  Jaký je cíl našeho bazárku? Stručně řečeno: finančně […]
  • Novinky z řady dekorativní kosmetiky LUSH – kolekce na opuštěný ostrovNovinky z řady dekorativní kosmetiky LUSH – kolekce na opuštěný ostrov Co byste si sebou vzali ze své kosmetické výbavy na opuštěný ostrov? LUSH přináší odpověď na tuto obligátní otázku v podobě zcela zásadních produktů, z nové řady dekorativní kosmetiky, kterou celosvětově uvádí 21. července na trh. […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *