Léčba neplodnosti pomocí bylinek

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Počít dítě není mnohdy jednoduché a řada žen musí podstoupit mnoho léčby a často se schyluje i k léčbě pomocí bylinek a různých čajových směsí a tinktur, které užívají za účelem normalizovat menstruační cyklus a připravit tělo na nový život, který vznikne. Pomocí bylinek také odstraní mnoho zdravotních potíží, které mohou souviset s tím, že žena nemůže přijít do jiného stavu. Také psychika zde hraje velkou roli i stres se podílí na neplodnosti. Díky bylinkám se může žena dostat do psychické a fyzické pohody a později i otěhotnět. Často může být příčinou nemožnosti počít potomka i muž. I pro ně existuje řada bylin i potravinových doplňků.
Bylinky, které se používá buď samostatně nebo ve formě různých čajových směsí, vám mohou ve specializovaných obchodech s bylinkami namíchat dle vašich potíží.

Jednou z takových bylinek je např. Kontryhel obecný. Odpradávna je doporučován na všechny ženské problémy včetně neplodnosti. Posiluje ženské orgány, především dělohu. Působí proti potratům a zvyšuje pravděpodobnost početí. Kontryhel je jedinečný při menstruačních poruchách, tlumí menstruační bolesti, nadměrné krvácení. Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku včetně zánětu vaječníků a výtoků. Po porodu zastavuje krvácení, podporuje tvorbu mléka a stahuje dělohu. Upravuje nepříjemné potíže při menopauze, včetně psychických stavů. Používá se také k podpoře trávení a při zánětech tlustého střeva.

Maliník obecný
Předně pomáhá s bolestivou a příliš silnou menstruací. Tonizuje hladkou svalovinu – tedy svaly jež nemůžeme ovlivnit vůlí, tedy i dělohu. Maliník by však ženy neměly užívat v prvním trimestru těhotenství, jelikož může vyvolat předčasné kontrakce, které mohou vyvolat potrat. Doporučuje se až ve 3 trimestru v souvislosti s usnadněním porodu.

Kotvičník zemní
Má příznivý vliv na sexuální funkce, adaptibilitu a výkonost organismu. Patří mezi jeden z nejefektivnějších prostředků zvyšující sexuální potenci u mužů. Je vhodný při mužské neplodnosti. Používá se i při léčbě arteriosklerozy, u vysokého krevního tlaku snižuje hladinu cukru v krvi.

Meduňka
Odstraňuje nepravidelnosti menstruačního cyklu, redukuje menstruační bolesti, stimuluje dělohu, tiší porodní bolesti.

Pelyněk pravý
Ten pročišťuje krev, odstraňuje poševní výtoky, reguluje cyklus.

Sporýš lékařský
Působí příznivě na ženské orgány, ovlivňuje činnost dělohy, zlepšuje funkci vaječníků.

Heřmánek
Má blahodárný vliv na ženské orgány. Tiší menstruační bolesti, užívá se při PMS  a k regeneraci po porodu.

Šalvěj
Je podobná ženským hormonům – estrogenu. Užívá se v pubertě, v přechodu či při nepravidelné menstruaci, po potratu výborná jako regenerační prostředek, vyvolává opožděnou menstruaci.

Indický ženšen
Tradičně byl ženšen ceněn jako afrodiziakum a součást nápojů lásky. Používá se za účelem prodloužení erekce. Dodává energii, podporuje vitalitu, zlepšuje imunitu, působí proti stresu a únavě, ovlivňuje příznivě hojivé procesy. Ovlivňuje stavy úzkosti a neklidu a též deprese.

Rozchodnice růžová
Jde o vytrvalou bylinu vyskytující se zejména ve vyšších polohách. Kořen se používá jako prostředek obnovy sil, zlepšuje kvalitu spánku, má pozitivní vliv na psychiku, podporuje metabolismus tuků, zlepšuje žlázy s vnitří sekrecí.

Brahmi
Je tradičně užívaná bylinka indické ajurvédské medicíny pro léčbu mužské a ženské neplodnosti.

Další byliny
Plodnost může příznivě ovlivňovat celá řada dalších bylin. Jejich užívání bychom ale vždy měli konzultovat s odborníkem, který posoudí dávkování, případné kontraindikace či doporučí vhodné kombinace bylin. Hormonální problémy může pomoci řešit třeba i červený jetel či sója, které rovněž obsahují fytoestrogeny.
Mužům často pomůže i ženšen, který zvyšuje potenci, podporuje produkci spermatu a zvyšuje hladinu testosteronu. Podobně působí i eleuterokok ostnitý. Vhodný pro muže je i kozinec blanitý, který zvyšuje pohyblivost spermií. Při léčbě neplodnosti se mohou uplatnit i byliny, které pomáhají řešit některá zánětlivá onemocnění či infekce, které jsou příčinou neplodnosti. V tomto případě jsou vhodnou volbou byliny s antiseptickými vlastnostmi.

Zdroj:

Volně prodejné přípravky v gynekologii, T. Fait, J. Slíva a kol., Maxdorf 2011.
www.nadeje-byliny.eu
www.zbynekmlcoch.cz

Přečtěte si také:

  • Životospráva při léčbě atopického ekzémuŽivotospráva při léčbě atopického ekzému Atopický ekzém je chronické, silně svědivé, kožní onemocnění, které je spojené s častým rodinným výskytem astmatu nebo senné rýmy. Sklon k těmto třem chorobám, pro které se používá jednotícího názvu atopie, bývá dědičný. Odhaduje se, že […]
  •  Praktické rady pro onkologické pacienty aneb Jak překonat nesnáze při léčbě rakoviny Praktické rady pro onkologické pacienty aneb Jak překonat nesnáze při léčbě rakoviny Publikace je určena především těm čtenářům, kteří mají ve své blízkosti nemocného s nádorovým onemocněním a rádi by se lépe seznámili s touto problematikou tak, aby mu mohli být po celou dobu léčby pevnou oporou. Autoři touto knihou […]
  • Těhotenství s Cronovou chorobouTěhotenství s Cronovou chorobou Cronova choroba patří mezi nespecifické střevní záněty. Jejich příčinu neznáme. Zánět se může rozšířit na celou trávicí trubici včetně hltanu. Onemocnění probíhá ve vlnách, kdy se střídá období remise s obdobím relapsů. Mezi příčiny patří […]
  • Nové řešení při léčbě rakoviny tlustého střevaNové řešení při léčbě rakoviny tlustého střeva V léčbě různých druhů rakoviny lékaři stále nacházejí nová možná řešení, jak se se zhoubnými nádory co nejlépe vypořádat, nebo alespoň šíření zákeřné nemoci co nejvíce zpomalit. Mezi nové potenciální pomocníky by se mohlo zařadit i […]
  • Podpora kojení bylinkamiPodpora kojení bylinkami Mateřské mléko představuje pro dítě nejoptimálnější výživu. Někdy je ale kojení doprovázeno řadou potíží. Mnoho žen svou „kojící kariéru“ předčasně ukončí, což je škoda. Problém může být na straně matky, ale též i na straně dítěte. Je […]
  • Pilates pro těhotné Pilates pro těhotné Těhotenství patří určitě mezi nejkrásnější období v životě ženy. Jedná se ale o období, kdy organismus těhotné ženy se musí přizpůsobit zvětšujícímu se plodu a celkově fyzickým, ale i psychickým změnám, které těhotenství provází. Každá […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *