Mé zkušenosti se zánětem prsu

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti a zážitky se zánětem prsu, který jsem v rámci své „kojící kariéry“ prodělala několikrát. Poprvé jsem zánět prodělala u prvního syna ještě v porodnici. Byl v inkubátoru a já mu nosila mlíčko na jednotku intezivní péče. Mléka jsem měla hodně, ale jak jsem jen odstříkavala malé množství, prso mě zatvrdlo a začalo bolet. Po týdnu jsem malého dostala na pokoj a mohla začít s kojením.Protože měl žloutenku a byl spavý, přisátí se nám dařilo s pomocí sestřiček. Pak už jsme to zvládali se synkem s kojícím kloboučkem. Jak malý začal už lépe sát, prsa se začaly více nalévat. Nabídka mléka byla větší, než poptávka.

Dostala jsem horečku kolem 39 C, celkově jsem se cítila mizerně. Zrovna v době, kdy malý zdolal infekci pomocí antibiotik a vypadalo, že bychom mohli jít domů. Během dvou dní jsem se dala do pořádku a šli jsme domů.
Další zánět prsu jsem dostala asi 5 měsíců po porodu. Vypadalo to spíše jako nějaká viróza. Bolely mě svaly, klouby, cítila jsem se mizerně, měla jsem zimnici, horečku. Ještě se k tomu přidaly bolesti prsu, ten byl zarudlý, na pohmat horký a bolestivý. Antibiotika brzy zabrala a vše bylo v pořádku.
U druhého syna jsem zánět dostala hned 3 týdny po porodu a pak za další 3 týdny a ještě za měsíc. Bylo to pro mě velice náročné období, jelikož jsem měla doma dvouletého synka, o kterého jsem se musela starat. Zrovna byla zima, dost mrazivé počasí, takže jsem s ním ani nemohla jít ven.

Jak jsem si zánět léčila? V prvních případech jsem vždy zašla k lékaři a ten mě předepsal antibiotika, která poměrně brzy zabrala. Pak jsem ale řekla dost, přeci nebudu brát pořád antibiotika!! Oslovila jsem známou laktační poradkyni a vše jí popsala. Poradila mě, abych k lékaři, pokud mě její léčba zabere, nešla. Kdyby se to zhoršilo, tak samozdřejmě ano. Při prvotních potížích bolesti prsu jsem si postižené místo namazala vrstvou tučného tvarohu, do kterého jsem přidala pár kapek citrónové šťávy, přikryla igelitovým sáčkem a hrudník zabalila do bavlněné tetra pleny. Nechala jsem působit tak 30 minut, pak tvaroh smyla a malého nakojila. Před kojením jsem si prs nahřála a po kojení chladila. Takto jsem to praktikovala několikrát denně. Ještě jsem si vždy po kojení vzala 3x denně Ibuprofen, který působí protizánětlivě. Pokud nebudete mít doma tvaroh, můžete použít bílý jogurt. Místo vám pěkně zchladí a uleví od bolesti. Pokud kojíte, vždy mějte doma v lednici tvaroh. Když zánět nedostanete, což vám samozdřejmě přeji, tak využijte tvaroh na jiné účely. Takové tvarohové buchty nejsou k zahození.

Z postiženého prsu jsem se snažila kojit, i když bolest při kojení byla docela velká, říkala jsem si, že to musím vydržet. Nepříjemné bylo vždy přisátí malého a pak už to bylo lepší. Nejhorší je, že jsem se při jedné návštěvě pohotovosti setkala s názorem od jedné erudované lékařky, ať z postiženého prsu nekojím. Že se to prý nesmí. Protože jsem sama zdravotní sestra, trošku jsem se podivila o zmíněné doktorce jsem si myslela své. Mléko by v prsu zůstávalo a zánět by se jen prohluboval.pokud se vám nedaří z prsa kojit, snažte se mléko odstříkat do úlevy.

Také věnujte pozornost spíše sobě, snažte se odpočívat, klidový režim. Vím, lehce se to říká, hůře praktikuje s malými dětmi. Alespoň po chviličkách si lehněte, dávejte si pozor na průvan, ať neprochladnete. Noste třeba i vestu, která vám prsa chrání před chladem.

Zánět mě po této kůře vždy do 3 dnů ustoupil a já nemusela žádného lékaře navštívit a ušetřila tak balení antibiotik, která využívala za mě jiná maminka. Od té doby už uplynul nějaký čas. Malému je dneska 13 měsíců a stále kojím, za což jsem velice ráda. Tyto chvilky si musí každá žena vychutnat, je to opravdu nádherný pocit. Nenechte se tedy milé maminky odradit nějakým problémem v kojení a vydržte. Pokud se vám to ale nepodaří a budete muset přestat kojit, nezoufejte, pro dítě jste udělala maximum.

Přečtěte si také:

  • Léčba rozštěpu je téměř za mnouLéčba rozštěpu je téměř za mnou Ahoj, jmenuji se Honza, jsem z Přerova a je mi osmnáct let. Narodil jsem se s vrozenou vývojovou vadou, celkovým levostranným rozštěpem obličeje. Díky lékařům a rodičům není má vada funkční (normálně mluvím, jím…), ale hodnotil bych ji […]
  • Miminko má šanci na přežití – pomůže transplantace pupečníkové krve Miminko má šanci na přežití – pomůže transplantace pupečníkové krve Teprve dvouměsíční holčička z Polska podstoupila 12. března 2012 v pražském Motole transplantaci pupečníkové krve. Transplantace je o to unikátnější, že dárkyní je miminko, které se narodilo jen o 11 měsíců dříve. Transplantace […]
  • Submukózní rozštěp, mávl rukou doktor..Submukózní rozštěp, mávl rukou doktor.. Ráda bych Vám popsala naši cestu ke šťastnému úsměvu. Náš dnes 4 letý syn se narodil s atrézií zvukovodu a mikrocií ( tzn. že máme ušní boltec stočený do ruličky a neprůchodný zvukovod ). Od 3 měsíců věku jsme dojížděli na dětskou ORL […]
  • Rakovina: 12 příznaků, které byste neměli přehlížetRakovina: 12 příznaků, které byste neměli přehlížet Kašel je normální, pokud doprovází nachlazení, chřipku, angínu, alergie a infekce dýchacího ústrojí. Pokud však kašlete už více než tři či čtyři týdny, přestaňte kupovat další sirupy a kapky a běžte se nechat vyšetřit. Dlouhodobý kašel […]
  • Mé děťátko bude mít rozštěp Mé děťátko bude mít rozštěp Když jsem se ve 22. týdnu těhotenství dozvěděla, že můj nenarozený syn bude mít rozštěp rtu, kupodivu jsem zareagovala poměrně klidně. Důvodem toho však nebyla moje povaha, ale to, že mé kamarádce se shodou okolností narodil o pár měsíců […]
  • Lékaři v Ostravě rehabilitují šestnáctiletému chlapci mozekLékaři v Ostravě rehabilitují šestnáctiletému chlapci mozek Řidičský průkaz. To je „hnací motor“ šestnáctiletého Stanislava Nykše z Bílovce, který před šesti lety prodělal mozkovou příhodu, po které ochrnul na levou polovinu těla. Stanislav Nykš věří, že díky unikátní léčbě jednou […]


Jeden komentář k “Mé zkušenosti se zánětem prsu

  1. Jarka

    To znam zanet dokaze opravdu potrapit, trochu mi pomohly obklady, ale jinak mi hodne pomohl doplnek stravy feminella hereditum-normalne pristupne v lekarne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *