Nedovolte migréně, aby měla moc nad vaším životem

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Citlivost na světlo a hluk, pulzování ve spáncích nebo i dvojité vidění a vizuální poruchy – lidem trpícím migrénou nebo jiným typem bolesti hlavy nejsou tyto příznaky neznámé. Pokud v této situaci pravidelně saháte do kabelky pro prášek, není to ideální řešení a často vám ani neuleví. Co tedy s tím? Požádali jsme o radu Danielu Vaškebovou ze soukromé kliniky Abbia v Brně.

Bolest versus její příčina

Stává se, že klient podstoupí veškeré dostupné lékařské diagnostické postupy, podrobí se řadě léčebným procedur a bolesti hlavy přesto přetrvávají. Za pomocí léků se často pouze dosáhne odstranění bolesti, důležité je však především dobrat se její příčiny.

Podle Daniely Vaškebové se pacient při lékové terapii stává „závislým“ na předepsaných lécích, čímž sice potlačí nepříjemnou bolest, příčina však zůstává neléčena. „Proto se v klinice Abbia snažíme bojovat proti stereotypnímu řešení – tzv. medikačnímu kolečku, kdy příčina bolesti není nalezena, anebo se po ní v důsledku velké kombinace příznaků či problému přestane pátrat, klient je pak doživotně odsouzen k polykání léků proti bolesti,“ uvádí Daniela Vaškebová.

Klinika Abbia je týmem zapálených specialistů – neurologů, fyzioterapeutů a psychologů, kteří vyčerpávajícím způsobem bojují i se zdánlivě neřešitelnými problémy. Spolupracují s výzkumnými pracovišti v zahraničí, a díky tomu novinky z oboru neuropsychologie co nejrychleji a nejefektivněji aplikují do praxe.

„Naše klinika využívá nejnovější dostupné technologie neurologicko-psychologické problematiky. Terapeuti pracují s novou metodou nápravy chronických bolestí hlavy – fotonovým biofeedbackem, který reaguje na teplotu čelního laloku pomocí speciální kamerky umístěné na čele. Jsme šťastni, že můžeme jako první v republice nabídnout nelékovou terapii, která mnoha pacientům doslova změní život,“ vysvětluje Daniela Vaškebová.

Díky terapii fotonovým biofeedbackem získává klient zpětnou vazbu – biofeedback o tom, zda se krevní řečiště stahuje, či naopak roztahuje. Během terapií se pak klient učí podvědomě průtok krve ovládat. Na stejném principu funguje také dýchání – dýcháme, aniž bychom se na to museli soustředit.

Terapie fotonovým biofeedbackem jsou velmi vhodné například pro ženy v těhotenství nebo pro pacienty zoufalé z nadužívání léků. Tyto terapie totiž nemají žádné vedlejší účinky. U klientů díky terapiím dochází ke značné úlevě, někdy dokonce k úplnému vymizení bolesti, často například v případech bolestí hlavy při menstruaci. Pouze tým specialistů však může rozhodnout, zda je tato terapie pro konkrétního pacienta vhodná. Protože například při jasné organické příčině bolesti nebo v souvislosti s bolestmi páteře vůbec nezabírá, v těchto případech je třeba přistoupit k jinému typu léčby,“ upřesňuje Daniela Vaškebová.

Co je to vlastně biofeedback?

Odborně znějící slovo označuje přirozenou biologickou zpětnou vazbou mozku. Biologickou zpětnou vazbou je také například měření tělesné teploty nebo tělesné váhy, kdy nás “přístroj” informuje o stavu organismu. „Metoda biofeedbacku funguje tak, aby poskytl informaci o stavu mozkových vln, což následně umožňuje nalézt abnormality, se kterými následně pracujeme. Terapie pak probíhají formou ‘hry’ za přítomnosti terapeuta, který přivádí správným nastavením přístroje klientovy hodnoty EEG do normy,“ říká Daniela Vaškebová. Tato metoda pochází z USA a v současné době ji využívá řada neurologických pracovišť zejména v západní Evropě a v zemích amerického kontinentu.

Paed. Dr. Daniela Vaškebová je vedoucí biofeedback terapeutkou soukromé kliniky ABBIA CLINIC, která se specializuje především na nelékové terapie různých metod biologické zpětné vazby – biofeedbacku a zejména neurobiofeedbacku. Klinika má vlastní neurologické, psychiatrické a psychologické pracoviště, kde lékaři, pedagogové a psychologové pracují současně na aspektech zdravotních potíží pacienta.

Přečtěte si také:

  • Výsledky soutěže “Moje Zdraví”Výsledky soutěže “Moje Zdraví” Soutěž skončila, blahopřejeme výhercům: Kateřina B., Sibřina (37 hlasů) Andrea M., Drnholec (33 hlasů) Lenka Krejčí, Frýdek-Místek (23 hlasů) Věřte nám, právě při této soutěži je nám nesmírně líto, že vás nemohlo vyhrát více, […]
  • Také klíšťata mají své dnyTaké klíšťata mají své dny V současné době je již prakticky celé území České republiky endemická oblast výskytu klíšťové encefalitidy a klíšťata se dále aklimatizují i ve vyšších nadmořských výškách. Pro cesty do přírody je proto vhodné sledovat aktuální předpověď […]
  • Seberozvoj, relaxace a zájem o sebe sama jsou součástí péče o zdravíSeberozvoj, relaxace a zájem o sebe sama jsou součástí péče o zdraví Ženy-matky se starají o zdraví svých dětí a celé rodiny a mají často tendenci sama sebe a své zdraví stavět až na poslední místo. Dávají často přednost jiným věcem, činnostem a úkolům před sebou. Tak už to chodí, ženy chtějí mít dobrý […]
  • Odborníci jsou s léčbou neuropatické bolesti zase o kousek dálOdborníci jsou s léčbou neuropatické bolesti zase o kousek dál Neuropatická bolest - velká část diabetiků ví, o čem je řeč. Jedná se o častou komplikaci a tradiční analgetika bohužel zabírají jen stěží. Přesto v léčbě neuropatické bolesti dochází v této době k výraznějším změnám. “Upřesňuje se […]
  • Lyžování v rakouských AlpáchLyžování v rakouských Alpách Rakouské Alpy jsou doslova eldorádem příznivců sjezdového lyžování. Je zde 6.500 kilometrů sjezdových tratí v nadmořských výškách 550 - 3.450 m.n.m. Lyžování v rakouských alpských střediscích je našimi lyžaři vyhledáváno i proto, že […]
  • Léto za volantem s norskými autosedačkami BeSafeLéto za volantem s norskými autosedačkami BeSafe Speciální rodinné kurzy bezpečné jízdy na Polygonu Most proběhnou v červnu a červenci 2013 S informacemi, radami či doporučeními z oblasti bezpečného cestování s dětmi v automobilech se především před letními měsíci a obdobím […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *