Nenápadní ničitelé zdraví našeho srdce se skrývají v mrazácích

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Srdečně-cévní onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí – ročně na ně zemře na celém světě 17,5 milionu lidí. Patří mezi ně více než 50 tisíc pacientů v naší republice, což je přibližně 4 200 lidí každý měsíc. Pro lepší představu lze uvést, že toto číslo znamená smrt jednoho člověka každých deset minut. Srdce – motor lidského života – za jediný rok “přepumpuje” 2,5 milionu litrů krve a “zatluče” přibližně 36 milionkrát – ať spíme, pracujeme nebo odpočíváme. Tento neuvěřitelný výkon je ohrožován řadou tzv. rizikových faktorů, které většina z nás díky zdravotnické osvětě dobře zná – vysokou hladinou cholesterolu, hypertenzí, celkovým nezdravým životním stylem, denní stravou, kouřením, cukrovkou, stresem, obezitou či nedostatkem pohybu. Ačkoliv nemoci srdce a cév značně závisí na genetických vlivech, které nemůžeme ovlivnit, důležitá je také životospráva – a tu máme zcela ve svých rukou.

Měsíc únor je v USA měsícem srdce, což je pro lékaře a fyziology velká příležitost ukázat, co tomuto důležitému orgánu prospívá. Naposledy v loňském roce především poukázali na dalšího nenápadného zabijáka zdraví našeho srdce, kterým je původ a způsob přípravy jídla – především ruku v ruce smažení a konzumace polotovarů z mrazáků. Známý kardiolog Dr. Kevin Dolan publikoval v renomovaném časopise Medical News Today (www.kardiochirurgie.cz/novinky) desítku rad pro sestavení jídelníčku, který našemu srdci zaručeně prospěje. Ačkoliv se na první pohled zdá, že pro jejich dodržování musíme zcela předělat svůj dosavadní způsob stravování, při hlubším zamyšlení zjistíme, že jsou tato pravidla velmi jednoduchá a vše je pouze otázkou zvyku.

1. Nakupujte suroviny v potravinových obchodech ve svém okolí, kde je bohatá nabídka čerstvých produktů, mořských plodů a masa.

2. Zcela vyřaďte zmrazená a konzervovaná jídla. Často obsahují velké množství sodíku a jednoduché sacharidy, které nejsou zdravé.

3. Užívejte k ochucení a k obarvení pokrmů čerstvé bylinky místo soli a sáčkových koření. Čerstvá bazalka, máta, rozmarýn a česnek jsou pro zdraví zcela ideální.

4. Typická snídaně – chléb s máslem – se dá připravit zdravěji: máslo zkuste nahradit olivovým olejem s čerstvým tymiánem nebo bazalkou.

5. Samozřejmostí by mělo být odstranění smažených jídel, pečených pochoutek a také grilování – existují zdravější způsoby přípravy jídla.

6. Jako vhodná příprava pokrmů je doporučena pomalejší tepelná příprava, abychom zajistili lepší aroma zeleniny, drůbeže a ryb.

7. Jezte více ryb a drůbeže. Obě masa mají málo tuku, ryby navíc obsahují tzv. omega mastné kyseliny. které jsou důležité pro metabolismus tuků.

8. Omezujte červené a vepřové maso. Obsahují více tuků a urychlují proces kornatění tepen.

9. Místo desertů, jako jsou vysokokalorické dorty, krémy a zmrzliny, ochutnejte čerstvé ovoce.

10. Pokud pijete alkohol, žádné drama, ale omezte se na jeden drink za den! Červené víno v malém množství obsahuje srdce chránící látky, ale při větším množství může vést k alkoholismu, vysokému tlaku, nadměrné hmotnosti a mozkovým příhodám.

Autor: Bohumil Tesařík

Foto: www.freepik.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *