Odborníci jsou s léčbou neuropatické bolesti zase o kousek dál

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Neuropatická bolest – velká část diabetiků ví, o čem je řeč. Jedná se o častou komplikaci a tradiční analgetika bohužel zabírají jen stěží. Přesto v léčbě neuropatické bolesti dochází v této době k výraznějším změnám. “Upřesňuje se její definice, sjednocují se doporučené pokyny, objevují se léky využívajících nových účinných molekul a aplikačních forem,” dává pacientům naději, MUDr. Marek Hakl, PhD., vedoucí Centra léčby bolesti z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Nadějné vyhlídky?
Odborníci se při hledání pomoci pro pacienty s neuropatickou bolestí ve svém výzkumu zaměřili také na běžně dostupné přírodní látky jako je kurkumin (kari koření), resveratrol (červené víno, borůvky) nebo mangiferin (mangovník indický). Hlavní nevýhodou těchto látek je však jejich špatná biologická dostupnost, což znamená, že tělo dokáže využít jen minimální množství podané látky.

Co na to odborné klinické studie?
V loňském roce publikoval renomovaný časopis Journal of Pain Research studii prokazující významný pozitivní vliv látky kurkumin na neuropatickou bolest u pacientů se syndromem karpálního tunelu a ischiasem. Jednalo se o formu kurkuminu s usnadněným vstřebáváním, což je umožněno podáváním společně s látkami lecitin a piperin. V osmitýdenní klinické studii byli pacienti rozděleni do dvou skupin a léčeni dvěma způsoby.

Zajímavé výsledky
Pacienti dostávali k základní léčbě buď kyselinu alfa-lipoovou, nebo kombinaci kyseliny lipoové a kurkuminu ve formě s usnadněným vstřebáváním. Přidání kyseliny lipoové k základní léčbě k významnému zlepšení neuropatické bolesti nevedlo. Zajímavé výsledky však byly zaznamenány ve skupině, ve které pacienti dostávali kombinaci kyseliny alfa-lipoové a kurkuminu s usnadněným vstřebáváním. U těchto pacientů snížila kombinace neuropatickou bolest o 66 % a současně snížila užívání ibuprofenu o 40 %.

Co z toho plyne?
Usnadněné vstřebávání kurkuminu (ale také dalších polyfenolů) může otevřít nové možnosti v přístupu k léčbě neuropatické bolesti. Pro diabetiky může zvýšení biologické dostupnosti uvedených látek znamenat zajímavý doplněk ke standardní léčbě. Zatím největší pokrok ve zvýšení vstřebatelnosti vykazuje český produkt Neuritogen, který zvyšuje vstřebatelnost a zpomaluje odbourávání důležitých polyfenolů právě za pomoci přírodních látek piperin a lecitin.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *