Pilates pro těhotné

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Těhotenství patří určitě mezi nejkrásnější období v životě ženy. Jedná se ale o období, kdy organismus těhotné ženy se musí přizpůsobit zvětšujícímu se plodu a celkově fyzickým, ale i psychickým změnám, které těhotenství provází. Každá žena a nejen v těhotenství chce být krásná a cítít se dobře. Nastávající maminka může navštěvovat cvičení pro těhétné, ale např. Pilates. Díky Pilates mohou zůstat ženy i v průběhu celého těhotenství silné a fit. Pilates jim pomáhá být stále v kontaktu s měnícím se tělem, zlepšuje pozici plodu, pomáhá uvědomovat si své  tělo  a omezuje bolesti v průběhu těhotenství.

Je to program složený ze série přibližně 500 navržených činností vykonávanných na podložce nebo jiném aparátu. Ačkoli Metoda Pilates byla rozvinuta především pro tanečníky a atlety před více než 100 lety, stala se nejpopulárnější cvičební metodou 90. let. Je směsí východní a západní filozofie duševního a fyzického předurčení. Metoda je zaměřena k zvýšení ohebnosti, k řízení tělesného uvědomění, správnému dýchání, redukci stresů, zvýšení spánkové činnosti. Výsledkem je silné ohebné tělo, s prodlouženými svaly a harmonická osobnost.

Výborné na Pilates je, že je možné ho cvičit po celou dobu těhotenství a začít mužete v kterémkoliv trimestru. Díky variabilitě Pilates cviků a řadě modifikací přizpůsobí instruktor Pilates Czech cviky stavu i stádiu Vašeho těhotenství, čímž se dosahuje vždy vynikajícících výsledků. Cvičení v těhotenství je pro ženu jak příjemným zpestřením, tak i příprava organismu nastávající maminky na porod.

Kdo byl vlastně Piltaes?

Joseph Hubertus pilates se narodil v Německu v r. 1883, a jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl slabé dítě a rozhodl se zesílit. Jeho snažení bylo úspěšné a stal se dokonalým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Jeho odhodlání k uzdravění ho hnalo k studiu východních a západních forem cvičení, včetně jogy, starověkých řeckých a římských režimů. Během I. světové války dělal ošetřovatele. Navrhl cvičební vybavení a serii cviků pro pacienty ležící na nemocničních lůžkách. Tento systém tvořil základ pro jeho jedinečný styl. Po válce trénoval policejní sbor v Hamburku, chodil k němu Rudolf von Laban (taneční choreograf a pohybový analytik, Mary Wigmann něm. tanečnice a choreografka).

 

Kdo by měl cvičit metodu Pilates ?

Vzhledem k přispůsobivosti této metody je určena mladým i starým, fyzicky aktivním a méně aktivním jedincům. Doporučuje se jako pokračování rehabilitační léčby. Pilátova metoda významně doplňuje takové činnosti, jakými jsou například běh, plavání, chůze, golf, lyžování, či jiné. Také počítačoví operátoři a hudebníci mohou používat této skvělé techniky při prevenci předchádzení napětí v krku a ramenou.

Je vhodná :

– pro umělce, tanečníky, pro které je důležitá koncentrace a kondice
– pro sportovce
– pro lidi s chronickou bolestí zad
– pro lidi s nadváhou
– pro lidi s opakovaným napěťovým zraněním
– pro lidi trpící stresem
– pro lidi se zájmem o prevenci osteoporózy, inkontinence
– pro těhotné

Výhody cvičení Pilates v průběhu těhotenství:

 • napomáhá správnému držení těla

 • přirozeně pomáhá k zdravému růstu miminka

 • působí jako prevence křečí a otokům mohou

 • účinně pomáhá od bolestí

 • prevence prolapsu dělohy, tvorby hemeroidů a potíží s inkontinencí

 • prevence nadměrného přírustku tělesného tuku

 • pomáhá vytvořit základy pro poporodní cvičení

   

Při cvičení Pilates je nutno zapojovat nejen svaly, a to se týká nejen žen cvičících v období těhotenství, ale také mysl. Pokud zapojíme do cvičení i mysl, jme schopni využít celý svalový potenciál a plynule provést požadovaný cvik. Během cvičení je však důležité stále vnímat i své pocity, jak k Vám měnící se tělo promlouvá, dýchání, plynulost a ladnost všech pohybů. 

Avšak v dnešní době potřebují mít Pilates instruktoři především dostatečné znalosti o anatomických i psychických změnách, které se u ženy objevují jak během těhotenství, tak i v průběhu porodu. Proto je nesmírně důležité vybrat si opravdu kvalifikovaného Pilates instruktora a cvičení Pilates zaměřit na original stroje, které Vám pro precizní provedení jednotlivých cviků poskytují také podporu.

Řada žen trpí v průběhu těhotenství úbytkem energie, ztuhlými svaly často i bolestmi páteře. Cvičení Pilates proto představuje ideální cvičební program pro zachování ženské vitality i důležité přípravy na porod.

V případě, že jste se rozhodla cvičit, ať už Pilates nebo cokoliv jiného, vždy byste se měla poradit se svým lékařem, který určí, zda můžete cvičit a co cvičit, abyste neublížila sobě nebo miminku.

Sama osobně jsem se s cvičením Pilates prozatím nesetkala. Kamarádky se rozhodly, že začnou navštěvovat kurz Pilates cvičení. Jsem tedy zvědavá na jejich reference.

Zdroj:

www.pilatesczech.cz

www.pilates.cz

 

Přečtěte si také:

 • Sauna v těhotenstvíSauna v těhotenství Jste – li nyní v jiném stavu a nevíte, zda můžete navštěvovat saunu, tak čtěte následující řádky. Návštěva sauny přináší mnohým ženám potěšení, zvyšuje jejich odolnost a má relaxační účinek na jejich zdraví. Není tedy nutné těhotným ženám […]
 • Zásady sportování v těhotenstvíZásady sportování v těhotenství Fyzická aktivita je v těhotenství velice důležitá. Pokud zjistíte, že jste těhotná a provozujete určitý sport, je důležité zamyslet se, zda tato aktivita nezvyšuje nitrobřišní tlak, zda nemůže dojít k úrazu, vyhnout se též skákavým […]
 • Operace rozštěpových vad po narození Operace rozštěpových vad po narození Díky moderním metodám mohou lékaři v některých případech dítěti operovat hned druhý den po narození, jindy půl roku po narození. Děti sice až do dospělosti musejí být sledovány specialisty - logopedy, stomatology i odborníky na rovnání […]
 • Jak dítě připravit na očkování?Jak dítě připravit na očkování? Každé dítě je od novorozeneckého věku očkováno proti různým nemocem. Zpočátku si ještě neuvědomuje, co se bude dít a pláčou, až jim lékař píchne injekci, ale maminčina náruč, pohlazení a uklidňující slova vše zahojí a miminko si na nic […]
 • Ricinový olej – vše, co vás zajímáRicinový olej – vše, co vás zajímá Ricinový olej se získává ze semen skočce obecného, obecně nazývaného jako ricin nebo ricinovník. Tato semena jsou zdrojem známého, prudce nebezpečného jedu ricin. Ricinový olej však toxický není, prochází několikanásobnou filtrací a […]
 • Život s rozštěpemŽivot s rozštěpem Léčba rozštěpu je však velice dlouhá a ochránit dítě před zvědavými pohledy či neschopností tolerance nelehké. Dívám se na bílou stránku před sebou, prsty se zlehka dotýkají klávesnice a ne a ne se po ní rozeběhnout. Jako by nemohly najít […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *