Prasknutí vaku blan na veřejnosti

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Každá těhotná žena jistě přemýšlí, zda jí praskne plodová voda, jaké to je a jestli to bude někde doma nebo až v porodnici. Sama mám vlastní zkušenost dokonce 2x. V obou případech mě praskla voda. Poprvé doma. V noci, probudila mě vlhkost. Bylo to ale v 35 týdnu těhotenství, kdy jsem to opravdu nečekala. Voda odtékala postupně, takže to nebylo takové nepříjemné. Při druhém porodu mě praskla voda při cestě do poradny v autě. Vody bylo opravdu hodně a naráz.

Představa ale, že by mě voda praskla někde v autobuse, v nákupním centru je pro většinu těhotných pokořující, stejně tak jako neudržet moč. Tradovaná strašidelná historka o těhotenství vypráví o jedné ženě, která byla těmito obavami tak posedlá, že nosila v kabelce sklenici naložené zeleniny, připravena ji upustit při prvních známkách odkapávání plodové vody („Promiňte, prosím, ale tahle nakládaná zelenina nadělá svinčík!“)

Ale dříve, než začnete ve spíži hledat naložený česnek, byste měla vědět dvě věci. Především prasknutí vaku dříve, než porod doopravdy začne, není příliš běžné – dochází k němu v méně, než patnácti procentech těhotenství. A když vak jednou praskne, je odtok plodové vody zřídka velký. S vyjímkou, že se položíte a poté stoupnete. Když chodíte nebo sedíte, tak hlavička má tendenci uzavírat dělohu jako zátka láhev od vína.

A zadruhé – pokud by blány praskly a plodová voda se náhle vylila, můžete si být jistá, že by okolní lidé na vás neukazovali a nesmáli by se vám. Místo toho by vám jistě nabídli pomoc nebo by to ohleduplně ignorovali.

Pamatujte si, že pravděpodobně nikdo nepřehlédne skutečnost, že jste těhotná, a proto si nesplete plodovou vodu s něčím jiným.

Také si pamatujte, že některé ženy, jejichž vak blan praskl dříve, než začaly porodní kontrakce, vůbec nepocítily odtok plodové vody – jednak z důvodů „efektu zátky“, jak byl popsán výše, jednak proto, že neměly žádné kontrakce, které by tekutinu vytlačovaly ven.

Pokud se opravu bojíte, můžete nosit běžné menstruační vložky nebo vložky pro pacienty trpící inkontinencí. V posledních týdnech těhotenství se u většiny žen objevuje větší výtok z pochvy, takže vložky vám mohou pomoci udržet větší pocit čistoty.

Také si můžete dát pod prostěradlo silnější ručník, jsou k zakoupení různé chrániče matrace nebo můžete použít jednorázovou podložku, kterou máte připravenou pro miminko, v případě, že by k odtoku vody došlo nečekaně v noci. Plodová voda už zničila řadu matrací.

Milé těhulky. Přeji Vám,aby váš porod proběhl co nejlépe a bez komplikací. Na historky tohoto typu budete jen vzpomínat s úsměvem.

Zdroj:

Co čekat v radostném očekávání, H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová.

Přečtěte si také:

  • Význam vody v organismu miminkaVýznam vody v organismu miminka Voda představuje nezbytnou složku pro živé organismy, její chybění vede záhy ke smrti. Dítě má poměrně vysoké procento vody v těle. U novorozence je to 75-80% tělesné váhy, v porovnání s dospělým, který má 60% tělesné váhy. Kojenec […]
  • Příčiny sterility ze strany mužePříčiny sterility ze strany muže V minulém příspěvku jsme zmínily sterilitu u žen, nyní bych se ráda zabývala problematikou neplodnosti ze strany muže. 1.Porucha pohlavní aktivity- impotence Lze rozdělit na stavy se ztrátou nebo poklesem libida a erektilní […]
  • Známky předčasného poroduZnámky předčasného porodu Jako předčasný porod se označuje porod, který začne před 37. týdnem těhotenství. Takto zní definice z knihy. Jak si to ale v objasnit v praxi? Jsou ženy, které, i když rodí své třetí dítě, tak nikdy nedonosily své miminko do 40. týdne a […]
  • Víte co je linea nigra?Víte co je linea nigra? V těhotenství dochází k řadě změn na těle. Jednou z nich je vytvoření tzv. černé čáry - linea nigra na bříšku. Ve čtvrtém či pátém měsíci těhotenství si můžete všimout, že se vám od stydké kosti vzhůru po břiše začíná objevovat tmavá […]
  • Text Hippokratovy přísahyText Hippokratovy přísahy Přísahám při lékaři Apollónovi a Asklepiovi a Hygieii a Panaceii a při všech bozích a bohyních, jež beru za svědky, že budu plnit podle svých schopností a podle svého úsudku tuto přísahu a smlouvu: Budu považovat toho, který mě naučil […]
  • Jak správně odstranit klíštěJak správně odstranit klíště V jarních a letních měsících většina rodin pravidelně vyráží do přírody, tráví veškerý čas s dětmi na zahradě nebo chalupě. Bohužel to ale nese určitá rizika v podobě přisátí nezvaného parazita – klištěte. Jak jej správně […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *