Přírodní léčivé prameny v lázních Luhačovice

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Minerální prameny, jako přírodní léčivý zdroj, využívali lidé od pradávna k léčení nemocí a k posílení zdraví. Lázně Luhačovice, a.s., spravuje 14 hydrogen-uhličitano-chlorido-sodných-jodových minerálních pramenů, které vyvěrají na území Luhačovic. Jejich teplota se pohybuje mezi 10 – 14°C.

Luhačovické minerální vody jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě nejen pro vysoký obsah minerálních látek, ale také pro vynikající proplynění volným oxidem uhličitým.

K pitné kúře, inhalačním procedurám a k minerálním koupelím se využívá 8 pramenů.

Nejznámějšími léčivými prameny jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka a Pramen Dr. Šťastného, které jsou volně přístupné veřejnosti.

Vincentka je také základním inhalačním médiem ve většině inhalatorií v České republice, avšak její účinek přímo z pramene je nenahraditelný.

Minerální prameny využívané k pitné kůře

Vincentka

Je nejznámějším luhačovickým pramenem. Vyvěrá za kolonádou na severním úpatí Velké Kamenné a je jímán v hloubce 50,2 m. Byl znám od ne paměti a nesl název “Hlavní pramen”. Koncem 18. století byl obezděn a zastřešen, později byl nad ním vybudován pavilon ve tvaru kaple uzavřené mříží, na jejíž malbou zdobené stěně byl zlatý nápis: “Nemocnému k útěše, zdravému k potěše”. Pramen byl pojmenován podle majitele zdejšího panství hraběte Vincence Serényiho, který se zasloužil o rozkvět lázní. Po několika úpravách jeho mělkého jímání byl pramen v roce 1947 při výstavbě nové kolonády umístěn do současné haly. Zde je sveden k výdejnímu pultu, kde je možno nabírat minerální vodu studenou v její přírodní teplotě, tak i ohřívanou.

Vincentka se používá k pitné léčbě a k léčebných inhalacím. Vydatnost pramene činí 10-12 l/min.

Vincentka – Přírodní, velmi silně mineralizovaná uhličitá, jodováminerální voda, hydrogenuhličitano-chloridosodného typu se zvýšeným obsahem barya, bromidů, fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická.

Aloiska

Patří k nejstarším luhačovickým minerálním pramenům, známým již před rokem 1770. Vyvěrá v parku nad Bílou čtvrtí na jihozápadním úpatí Velké Kamenné asi o 30 metrů výše než ostatní prameny. K pitné léčbě se začal používat až ve dvacátých letech 19. století pod názvem “Lesní pramen”, “Pramen v hoře”, nebo také “Luisin pramen”. Nejdříve to byla jen studánka, později kamenná jímka, nad níž byl vybudován dřevěný pavilon. Větší zásah do jímání byl proveden v r. 1904, další v letech 1929 – 30, kdy vydatnost pramene začala klesat. Starý pramen byl zrušen, znovu zachycen ve studni o hloubce 14,4 m a přejmenován na Aloisku. Nynější pavilon pramene byl upraven v r.1963.

Pramen Aloiska se využívá k pitné léčbě, především při onemocnění zažívacích orgánů, ale i k léčbě inhalační. Průměrná vydatnost pramene jsou jen 3 l/min.

Ottovka

Je třetím nejznámějším pramenem. Původně vytékala minerální voda tohoto pramene ze strže, zvané “V Zelnici”, nacházející se na pravém břehu Horní Olšavy na úpatí Malé Kamenné. Teprve v r. 1905 byl pramen, vytékající z pukliny v pískovci, zachycen v kamenném sklípku. K dalším úpravám došlo v letech 1929 – 1939, kdy byla postavena klenutá jeskyně, uzavřena mřížovou branou. V té době byl taktéž postaven nedaleko jejího skutečného výtoku kruhový pavilon a malá výtoková kašna, kde voda vytéká nepřetržitě po celý rok. Název dostal tento pramen podle dalšího z rodu Serényiů, hraběte Otty.

Minerální voda pramene Ottovka se používá se k pitné kúře. Vydatnost pramene je podobně jako u Aloisky pouze 3 l/min.

Pramen MUDr. Františka Šťastného

Nejzajímavější z luhačovických pramenů vyvěrající na severozápadním úpatí Velké Kamenné severozápadně od Lázeňského divadla. Začátkem 20. století zde byla kopána studna Janovka, v jejímž dnu se prováděl zkušební vrt do hloubky 80 metrů. Při dosažení 39 metrů došlo k erupci proplyněné minerální vody, která stříkala do výše téměř 20 metrů. Pramen se stal evropskou senzací a přinesl mu jméno Gejzír. Brzy se však ukázalo, že dochází ke zmenšení vydatnosti okolních pramenů, a proto byl zregulován, spoután a znovu vystrojen, tentokrát již pod názvem Pramen MUDr. Františka Šťastného, luhačovického rodáka, umučeného nacisty za ošetřování raněných partyzánů.

Používá se k pitné léčbě. Výtok pramene je zregulován tak, aby vytékalo 5 l/min.

 

 

 

Přečtěte si také:

  • Večerní kouřové líčeníVečerní kouřové líčení Pro vytvoření tohoto večerního líčení jsme se inspirovali v jednom z trendů zimní sezóny, kouřovém líčení v kombinaci s růžovou. Tmavé kouřové oční stíny vám dodají tajemný a uhrančivý pohled a jsou vhodné i pro ženy, které mají menší oči […]
  • Barevná typologie líčeníBarevná typologie líčení S konkrétním barevným typem souvisí přirozené probarvení pleti, oční duhovky a vlasů. U jarních a podzimních typů je nádech nebo barevnost spíše do žlutava, u letních a zimních typů naopak spíše v namodralém chladném odstínu a tomu by […]
  • Kosmetika Mary KayKosmetika Mary Kay Pro udržení zdraví a krásy pleti v každém věku je důležité používat kvalitní kosmetické výrobky. Vybrala jsme pro Vás kosmetickou značku vysoké kvality - Mary Kay. Společnost Mary Kay byla založena v roce 1963 v USA, kde dnes patří k […]
  • Barva očí a barva líčeníBarva očí a barva líčení Milé ženy. Je podzim, velice barevné období. Mlhy střídá slunečné počasí. Naše pleť se musí vyrovnávat s těmito rozmary počasí. Umíte si správně vyčistit pleť, nalíčit se? Naučte se jednoduché triky, jak ze sebe udělat krásnou ženu. Víte, […]
  • Kosmetika v těhotenstvíKosmetika v těhotenství Každá žena se chce líbit a být krásná. V těhotenství to platí dvojnásob. Některé ženy těhotenství jakoby vykvetou a jiné mají problémy s pletí. Jak se říká chlapeček dělá žena krásnou a holčička bere ženám krásu. Těžko říci, jestli je na […]
  • Family Point – Místo pro rodinuFamily Point – Místo pro rodinu Venku prší, je chladno a vy přemýšlíte, kam se svým dítětem uchýlit, kde ho v soukromí a teple přebalit a nakojit? Do restaurace se vám nechce. Znáte tento scénář? Určitě se vám to někdy stalo, že jste potřebovali své dítě nakojit, […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *