Procter & Gamble a Český červený kříž vyvraceli maminkám mýty a školili děti

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Pět měst, desítky škol, stovky dětí. To je bilance kamionu s improvizovanou zubní ordinací, který se minulý týden vydal na roadshow Tour de ZDRAVÍ v rámci kampaně za zdravé dětské zuby Českého červeného kříže a společnosti Procter & Gamble (výrobce značek jako Ariel, Pampers, Oral-B, Blend-a-Med a dalších). Upozorňovala na důležitost pravidelných preventivních stomatologických prohlídek a nezbytnost důkladné péče o mléčný chrup, ale také vyvracela celou řadu mýtů, kterým české maminky i v dnešní době podléhají.

Týdenní roadshow po českých městech startovala v Českých Budějovicích, odkud pokračovala do Plzně, Rakovníka, Liberce a Prahy. V jejím průběhu prošlo ordinací ve speciálním kamionu přes 1.500 předškolních a čerstvě školních dětí. „Skvěle spolupracovaly. Dokonce i ty úplně malé se zapojily. Pochopily, že je u zubního lékaře nečeká nic strašného, a tudíž se nemusejí bát,“ hodnotí průběh lektorka dentální hygieny Blanka Krejčová, která předškolákům a školákům představila prostředí zubní ordinace. „Přesně to je cílem naší kampaně. Přesvědčit děti, aby neměly strach z preventivních prohlídek, a rodiče, aby věnovali mléčným zubům pozornost, jakou si zaslouží. Podle výzkumu, který jsme si nechali vypracovat, považují pravidelnou a důslednou péči o mléčné zuby za důležitou pouze tři čtvrtiny českých maminek,“ uvádí Juraj Králik, manažer korporátní komunikace Procter & Gamble.
Že jsou zkažené mléčné zuby špatnou vizitkou rodičů, si podle výzkumu Procter & Gamble připouští pouze 30 procent maminek. Jen čtvrtina dotázaných přikládá velkou váhu pravidelnému čištění dětských zubů, ostatní nevěří, že je tím dokáží uchránit před zubním kazem. Často totiž podléhají mýtům a domnívají se, že rozhodujícím faktorem v kazivosti je dědičnost. To ale odborníci jednoznačně vyvracejí. „Tvrzení, že dobře vyčištěný zub se nemůže zkazit, je vědecky doložený fakt. Jak ale výzkum ukázal, sedm z deseti lidí to bohužel neví,” připomíná zubní lékař Lukáš Kaloš s tím, že velmi vítá takovéto edukační kampaně. Návštěva zubní ordinace hravou formou a spolu s kamarády ze školky nevyvolává v dětech stres a zbaví je strachu z neznámého prostředí při skutečné preventivní zubní prohlídce.
„Trochu jsem se bála, že mi budou vrtat zub. Už mi vrtali i trhali. A bolelo to. Ale s touhle paní zubařkou byla legrace. A ani ta vrtačka, co měla, nevypadala strašidelně. Byl na ní takový kartáček,“ svěřuje se po návštěvě kamionu šestiletá Klárka. Její spolužák Aleš se hned přidává: „A já tu vrtačku spustil. Paní zubařka mě nechala, abych sám šlápnul na takový stříbrný knoflík na zemi, který ji roztočil a rozsvítil.“

„Letošní návštěvnost roadshow předčila tu loňskou, kdy jsme díky podpoře Procter & Gamble s edukační kampaní zacílenou na dentální hygienu začínali. Je vidět, že školky a školy mají o vzdělávání žáků v této oblasti stále velký zájem,“ líčí zkušenost s projektem vedoucí Programového oddělení Úřadu Českého červeného kříže Miroslava Jirůtková. Letošní 2. ročník by tak neměl být posledním. „Vzdělávání v oblasti prevence a hygieny zůstává i nadále jednou z našich priorit,“ dodává Juraj Králik.

Přečtěte si také:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *