Propolis a jeho účinky na zdraví

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Afty

Drobné pupínky v dutině ústní potíráme tinkturou několikrát denně do vymizení, 1 až 2 dny.

Angína

Při onemocnění se podává 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje 2 až 3x denně. Zapařovací zábaly krku se mohou pokapat asi 30 kapkami tinktury nebo použít suchý zábal a namazat krk nebo obklad mastí. Dobré je též kloktání – do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury.

Astma

Vnitřní podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku doplňujeme inhalací – do hrnečku horké vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a výpary inhalujeme. Vhodný je též mastný obklad hrudníku propolisovou mastí.

Bércový vřed

Uzavřený nebo tvořící se nekrvácející bércový vřed potíráme mastí nebo tinkturou, tinkturu možno ředit převařenou vodou nebo dáme tinkturou potřený obklad. Dobré je též podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody nebo čaje.

Bércový vřed otevřený

Do otevřeného vředu nedáváme žádné masti ani tinkturu. Okolí bércového vředu potíráme opatrně tinkturou nebo mastí. Dobré je kombinovat jednou mast a jednou tinkturu. Podle charakteru onemocnění trvá i délka doby léčení, než se bércový vřed uzavře – až několik týdnů. I poté se poškozená pokožka dále ošetřuje tinkturou a mastí. Vhodné je též podávání 1 kávové lžičky 1 až 2x denně.

Bolesti hlavy

Pomáhají masáže krční páteře, obklady na zátylku, potírání spánků a dlouhodobé vnitřní podávání tinktury 1x až 3x denně 10 až 30 kapek ve skleničce vody nebo čaje. Tinkturu používáme preventivně i v období bez potíží, ale v nižších dávkách.

Bolesti páteře

Velmi účinné jsou opakované masáže mastí, nebo tinkturou v místě bolesti nebo suché obklady s použitím tinktury. Dobré je i vnitřní podávání tinktury 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Bolesti v krku

Dobré jsou zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché zábaly s použitím masti. Je možno kombinovat s kloktáním – do skleničky vlažné vody nebo čaje přidat 1 kávovou lžičku tinktury. Také se podává vnitřně 1 kávová lžička tinktury 1x až 2x denně.

Bolesti zubů

Do bolavého zubu kápneme tinkturu nebo jí potíráme dáseň a bolavý zub. Bolest obyčejně rychle odezní. Pokud se ale bolest vrací i po opakovaném ošetření, je nutné vyhledat lékaře. Po extrakci zubu dáváme mulový drén namočený do tinktury.

Cukrovka

Podává se 1x denně 1 kávová lžička tinktury samotné nebo ve skleničce vody nebo čaje. Při tomto onemocnění je vhodné po 2 až 3 týdnech užívání na 1 až 2 týdny vynechat. Hladina cukru v krvi postupně klesá.

Cysty

Vhodné je v místě cysty potírat pokožku několikrát denně tinkturou nebo mastí a vnitřně používat tinkturu 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Čelní a čelistní dutiny

Při zánětech dutin se inhalují páry – do hrnečku horké vody se přidá 1 kávová lžička tinktury. Okolí dutin je možné potírat mastí nebo tinkturou. Při tom dbáme na to, aby propolis nepřišel do blízkosti jemné pokožky očních víček nebo očí. Vnitřně se podává 1 kávová lžička 1x až 2x denně do hrnečku vlažného čaje.

Dětský ekzém

Nejčastěji se používá mast. Někdy je vhodné dosušování pokožky tinkturou nebo kosmetickou vodou nebo tinkturou ředěnou převařenou vodou. Obyčejně se ekzém znovu neobjevuje. Při ekzémech z podráždění se tento může znovu vyskytnout při novém podráždění. Propolis dobře pomáhá při dětském ekzému, atopickém, atd.

Dutina ústní

Afty, zanícené dásně, bolavé zuby, bolesti v krku, spálený jazyk a jiné defekty, potíráme nebo pokapáváme tinkturou nebo používáme sprej nebo výplach tinkturou ředěnou převařenou vodou. Používání mastí bývá méně vhodné, pouze některé opary se lépe vyhojí po použití mastí.

Dvanácterník

Při zánětech nebo vředech, i starých, používáme 2x až 3x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody, čaje nebo vlažného mléka, vždy hodinu před jídlem vypít. Vymizení potíží bývá překvapivě brzy.

Ekzémy ušní

Ve zvukovodu je aplikace tinktury nebo tinktury ředěné vodou velmi účinná.

Hemeroidy

Nejčastěji se používá tinktura 1 kávová lžička do skleničky vlažné vody nebo 2x až 3x denně nebo preventivně 1x denně. Postiženou tkáň je vhodné ošetřovat mastí několikrát denně po důkladné hygieně.

Hlasivkové potíže

Nejvhodnější je kloktání tinktury ředěné vodou nebo použití spreje. Vnitřně se používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Vhodné jsou i zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché s mastí.

Horečka

Při horečnatých onemocněních se používá tinktura 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje 2 až 3x denně.

Horní cesty dýchací

Při slabších i silnějších onemocněních se tinktura používá vnitřně, 1 kávová lžička 2x denně, ob den nebo až 2x denně inhalace, používá se i mast do nosu i jako obklady. Na průdušky užíváme 3x denně 20 kapek na kostku cukru nebo do medu, tekutin nebo samostatně.

Chřipka

Při onemocněních se používá hned na začátku 1 polévková lžíce tinktury po 8 hodinách nejvýše 3x až 4x po sobě. Preventivně v období chřipek se používá 1 kávová lžička 1x až 2x denně. Při rýmě se používá tinktura. Mast je vhodná i na ošetření odřeného nosu. Preventivně lze použít také propolis se žvýkačkou nebo propolisovou emulzi na vykloktání.

Chřipkové epidemie

Jakmile nám začne mrazit v zádech a začne bolet hlava, bereme nejprve 35 kapek tinktury a po hodině znovu. Dále pak 3x denně 30 až 35 kapek po dobu 2 až 3 dnů. Jestli se začne tinktura brát až po 2 až 3 dnech, není již takový účinek.

Impotence

Bývá různého původu, obyčejně jako následek vnitřního onemocnění. K odstranění těchto potíží se obvykle používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Je dobré užívání tinktury v odvaru saturejky a máty peprné v poměru 1 lžičku na 1 šálek.

Infekce

Ledvin, močových cest, močového měchýře, zánět prostaty. Pomáhá velmi dobře tinktura.

Infekce zažívacího traktu

Na katary tenkého i tlustého střeva dobře pomáhá tinktura.

Interní onemocnění

Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.

Jaterní neduhy

Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.

Kašel

Vnitřní užívání 1 kávová lžička tinktury, inhalace do hrnečku horké vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a výpary vdechujeme 2x denně. Kloktání – do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a několikrát denně kloktáme. Obklady zapařovací na krk nebo hrudník – navlhčený obklad pokapeme asi 30 kapkami tinktury, nejlépe na noc. Suchý obklad na krk nebo hrudník s použitím masti. Kašel obvykle odezní dříve, než stačíme aplikovat všechny možnosti léčení.

Katar horních cest dýchacích

Postupujeme podobně jako u kašle. Můžeme použít i mast do nosu při rýmě nebo k potírání čela, krku, hrudníku.

Kolika břišní

Obvykle se používá 1x až 2x po sobě 1 kávová lžička tinktury. Možné je i použití 1 polévkové lžíce tinktury nejvýše 2x po dvou hodinách. Vždy je však vhodné vyhledat lékaře.

Krevní tlak kolísavý

Užívá se 1x až 2x denně 20 až 30 kapek podle potíží.
Nízký tlak – užívá se 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo čaje ráno 1 hodinu před jídlem.

Vysoký tlak

30 kapek na noc tinktury samotné nebo ve skleničce vlažné vody, čaje nebo bylinkového odvaru.

Krevní tlak vysoký

Kombinace tinktury a mateří kašičky má výborné účinky na snížení vysokého krevního tlaku.

Křeče v nohou

Křečovité stažení svalů končetin i ostatních uvolníme potíráním mastí nebo tinkturou. Při častějším výskytu užíváme propolisovou tinkturu 1 kávovou lžičku 1x až 2x denně.

Křečové žíly

Lehce masírujeme postižená místa a okolí. Preventivně se užívá tinktura 1 kávová lžička 1x až 2x denně.

Ledviny

Vhodné jsou zapařovací zábaly na noc s tinkturou nebo suché s použitím masti. Vnitřně se užívá tinktura 2x denně 1 kávová lžička ráno a večer 1 hodinu před jídlem. Obyčejně se užívá v čaji nebo v bylinkovém odvaru.

Lupenka

Nejlépe zabírá mast a vnitřně tinktura. Při používání propolisu je zapotřebí velké trpělivosti a vyvarovat se jakéhokoliv podráždění nebo oslabení organizmu. Po několika týdnech až měsících obyčejně vymizí příznaky, někdy i celé onemocnění.

U lupenky trvající kratší dobu se vyléčí 60% pacientů při potírání postiženého místa tinkturou. Výhodné je současně podávat mateří kašičku, se kterou se dosahuje lepších výsledků.

Migréna

Používá se tinktura v období klidu preventivně 1x denně 10 kapek. Při častějších potížích až 3x denně 20 kapek. Vhodné jsou i obklady spánku, týlu, celého krku.

Močové cesty – záněty, kameny

Vnitřně se používá tinktura 2x denně 1 kávová lžička ráno a večer 1 hodinu před jídlem. Vhodné jsou i zábaly suché s použitím masti nebo zapařovací s použitím tinktury. Doplňujeme bylinkovými čaji.

Mozková mrtvice

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávová lžička a postižená část těla se masíruje několikrát denně mastí. Stačí též příležitostně potírat.

Nadýmání

Nemáme-li možnost pohybu, potíráme oblast břicha tinkturou nebo mastí a vnitřně užíváme 2x až 3x za den 1 kávovou lžičku tinktury samotné nebo podávané ve vlažné vodě nebo čaji.

Návaly v přechodu

Používá se 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury samotnénebo čaji. Po 2 až 3 týdnech užívání se na 1 až 2 týdny vynechává.

Obranyschopnost organismu

Užívá se preventivně 1x denně 10 kapek v období chřipek nebo jiného nebezpečí oslabení organismu až 2x denně 30 kapek.

Opilost

Opilého člověka přivedeme k sobě, když mu dáme vypít skleničku vody, do které jsme přidali 1 kávovou lžičku tinktury. Propolis nesnižuje hladinu alkoholu v krvi!

Otoky nohou

Masírujeme nebo potíráme tinkturou i mastí několikrát po sobě podle potřeby. Vhodné je i podávání tinktury 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Ozařování

Pokožku v místě ozařování oplachujeme odvarem z měsíčku zahradního, do kterého jsme přidali 1 kávovou lžičku tinktury. Vhodné je i vnitřní podávání čaje s 1 kávovou lžičkou tinktury ráno a večer.

Padání vlasů

Do šamponu, kondicionéru, kosmetické vody přidáme zbytek tinktury. Po umytí vlasů opláchneme malým množstvím kosmetické vody.

Poruchy krevního obrazu

Užívá se 30 kapek na noc. Po 2 až 3 týdnech je vhodné užívání přerušit na 1 až 2 týdny.

Posílení organismu

Užívá se 1x až 2x denně 10 až 20 kapek tinktury. Při větší zátěži, psychické nebo fyzické, zvýšíme až na 30 kapek 2x denně.

Prevence

Užíváme tinkturu samotnou nebo v čaji 10 kapek denně.

Prostatické potíže

Užívá se 3x denně 1 kávová lžička do skleničky vody nebovlažného bylinnéhočaje.

Průdušky

Užívá se tinktura 1 kávová lžička 2x denně ob den a 2x denně inhalace. Případně zapařovací obklady s tinkturou nebo suché obklady s použitím masti.

Průjem

Tinktura se užívá na lačno, ráno a večer, 1 kávová lžička ve skleničce vlažné vody.

První pomoc

Propolisovou tinkturu i mast je vhodné mít stále při ruce, protože se dá použít při všech náhlých příhodách, kromě poranění v blízkosti očí.

Přechod

Po dobu 1 roku před běžně očekávaným přechodem se užívá 10 kapek tinktury, po 3 týdnech, 1 týden přestávka.

Psychická vyčerpanost

Užívá se 1x až 2x denně 10 až 20 kapek tinktury.

Revma

Bolestivé klouby a okolí potíráme nebo masírujeme několikrát po sobě tinkturou nebo mastí. Vhodné je i vnitřní podávání 2x denně 1 kávovou lžičku tinktury.

Slinivka břišní

Ráno a večer 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody nebo čaje hodinu před jídlem. Chronické recidivy zánětů slinivky, 3x denně 40 kapek. Doba léčení od 3 týdnů do 1 roku.

Spánek

Užívá se 1 kávová lžička do skleničky vlažné vody večer po jídle.

Sterilita

Užívá se 1 kávová lžička tinktury do skleničky vody ráno nebo večer.

Stresové stavy

Užívá se 1 až 3x denně 10 až 20 kapek tinktury.

Tlusté střevo – zánět

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vody nebo čaje, vypít ráno a večer na lačno.

Trombóza dolních končetin

Užívá se 3x denně 40 kapek po 3 týdny až 1 rok.

Tuberkulosa – plicní, krční, kožní

Tlumí se růst bacilů. Užívá se v kombinaci s léky antituberkulotiky. Užívá se emulze, 3x denně polévková lžíce po dobu až 1 roku. vždy po 2 měsících přestávka 2 týdny. U kožní TBC se aplikuje mast 1x za 2 dny.

Uši – ekzém, zánět středního ucha, zánět zevního zvukovodu

Tinkturu nikdy nepoužíváme samotnou, ale vždy ředěnou vodou tak, aby nepálila, minimálně 1:1.

Vlasy – padání, třepení, svědění pokožky, lupy

Do šamponu můžeme přidat na každé použití asi 20 kapek tinktury nebo po umytí vlasů spláchneme roztokem – 1 kávová lžička tinktury do skleničky vlažné vody. Můžeme také přidat 20 kapek tinktury do kondicionéru.

Zácpa

Užívá se 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Po 3 týdnech používání na 1 až 2 týdny přerušit.

Zápal plic

Po dohodě s lékařem se užívá tinktura 2x denně 1 kávová lžička, dále se může inhalovat a dávat obklady s tinkturou nebo mastí na hrudník.

Zažívací potíže

Viz zácpa, průjem, nadýmání.
Zlepšení průchodnosti cév při poruše výživy horních i dolních končetin a po srdečním infarktu
Tinktura s mateří kašičkou v emulzi ráno na lačno 3x denně půl hodiny před jídlem.

Zuby

Chceme-li zuby pěkné a odolné, kápneme na zubní pastu před čištěním 1 kapku tinktury. Více viz bolesti zubů.

Žaludeční duodenální vřed

Užíváme 3x denně půl až 1 hodinu před jídlem 20 až 35 kapek do mléka nebo medu. Zlepšení se projeví po 3 dnech léčby. Bereme-li současně mateří kašičku a med, máme vhodnou kombinaci ke konzervativní léčbě vředové choroby.

Žaludek

Při žaludečních potížích užíváme tinkturu 2 až 3x denně 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo mléka, vždy 1 hodinu před jídlem.
Množství lze zdvojnásobit. Podává se 1 měsíc, potom 1 týden přestávka, po ní možno pokračovat dále. Při přejedení podáme 1 kávovou lžičku tinktury s malým množstvím vody.

Ženské potíže

Podle charakteru onemocnění po poradě s lékařem užíváme – tinkturu 1 kávovou lžičku 1x až 2x denně, obklady s tinkturou nebo jen lehce potíráme bolestivou část.
Při léčbě gynekologických onemocnění jako svědění lůna nebo poševních zánětech a plísňových onemocněních, erozích čípku nebo po provedeném popálení čípku, které se nehojí, je někdy aplikace propolisu efektivní. Aplikuje se buď mastí nebo formou v propolisové emulzi namočených tampónů. Lze však také provést výplach propolisovou emulzí 2x zředěnou. Výplach a tampony aplikujeme 2x denně.

U žen při klimakterických potížích a návalech se doporučuje 2x 20 kapek tinktury denně.

Žlučník

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávová lžička, po 3 týdnech přerušit užívání na 1 až 2 týdny

Zdroj: http://www.vcelarstvidolezal.cz


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *