Rakovina: 12 příznaků, které byste neměli přehlížet

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

 1. Kašel je normální, pokud doprovází nachlazení, chřipku, angínu, alergie a infekce dýchacího ústrojí. Pokud však kašlete už více než tři či čtyři týdny, přestaňte kupovat další sirupy a kapky a běžte se nechat vyšetřit. Dlouhodobý kašel a/ nebo obtížné polykání by vás měl dostat k lékaři co nejdřív. Obtížné polykání se projevuje u některých druhů rakoviny, především rakoviny jícnu i žaludku.
 2. Ženy už většinou vědí, že si musí prsa hlídat. Každá změna – například výtok z bradavek – vyžaduje prohlédnutí lékařem. Ale věděli jste, že i muži mohou onemocnět rakovinou prsu?
 3. Rakovina varlat je nejčastější u mladých mužů mezi 29. a 40. rokem věku. Prohmátavejte se a s každým neobvyklým útvarem, bulkou či zatvrdlinou okamžitě k lékaři!
 4. Na únavu si stěžuje mnoho lidí a většinou nemá s rakovinou nic společného. Jestliže vám však nepomáhá ani dovolená nebo pořádný odpočinek, je čas navštívit lékaře. Může jít o příznaky chudokrevnosti následkem vnitřního drobného krvácení. 
 5. Obvykle se jedná o známku probíhající infekce nebo zánětu, ale zvětšené uzliny mohou signalizovat i rakovinové bujení. Dlouhodobě zvýšená teplota neznámého původu si stejně jako bolest žádá lékařské vyšetření a objasnění pravé příčiny.
 6. Změny, vyvýšeniny, prohlubně, otoky a hlavně mateřská znaménka, ale i jakékoli barevné změny na kůži by měly být pod pečlivým dohledem. Pokud se začnou měnit, ukažte je kožnímu lékaři.
 7. Nadýmání a pocity plnosti jsou běžné problémy. Pokud se však objeví náhle a bez zjevné příčiny, může se u žen jednat o příznak rakoviny – například vaječníků. Pokud se problémy se zažíváním nebo vyprazdňováním objevují pravidelně, mohou být projevem rakoviny zažívacího traktu. Hlodavá bolest břicha, která může být provázena depresemi, naznačuje možnost rakoviny slinivky.
 8. Přetrvávající nebo opakující se bolesti hlavy mohou být migréna, ale také nemusí. Zvlášť, pokud se dostaví i rozostřené nebo dvojité vidění a další zrakové potíže. Pak vás musí vidět doktor!
 9. Většina lidí ubývá na váze jen tehdy, pokud se o to velmi usilovně snaží, a ještě jim to jde těžko. Pokud začnete samovolně hubnout, může to signalizovat vážný zdravotní problém.
 10. Krev ve zvratcích, hlenech, moči nebo stolici – jakákoli krev v místech, kde by neměla být, si zaslouží rychlé lékařské vyšetření. Totéž platí o ženském krvácení – pokud se objeví mimo termín nebo nechce přestat, musíte k doktorovi.
 11. Kontrolujte si jazyk a všechny případné změny. Zvláště kuřáci by si měli všimnout případných bílých skvrn na sliznici uvnitř úst. Mohou signalizovat počínající zhoubné bujení.
 12. Problémy s močením jsou u mužů způsobené pouhým zvětšením prostaty, avšak rakovina prostaty je rovněž poměrně časté onemocnění. I ženy mohou mít rakovinu močového měchýře či ledvin. Střídání průjmů a zácpou může být také závažným příznakem, spojeným s rakovinou zažívacího traktu.

Zdroj: zena.centrum.cz

Přečtěte si také:

 • Mé zkušenosti se zánětem prsuMé zkušenosti se zánětem prsu Ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti a zážitky se zánětem prsu, který jsem v rámci své „kojící kariéry“ prodělala několikrát. Poprvé jsem zánět prodělala u prvního syna ještě v porodnici. Byl v inkubátoru a já mu nosila mlíčko na […]
 • Jak na svého teenageraJak na svého teenagera Máte pocit, že vychovávat teenagera přináší mnohem více starostí než radostí? Kdy a jak byste s ním měli řešit náročná témata jako sex, drogy a alkohol? Kolik nezávislosti je ideální? Jak s teenagerem mluvit, aby vás poslouchal, […]
 • Desatero o dětech nemocných cystickou fibrózouDesatero o dětech nemocných cystickou fibrózou Žijeme ve světě, který stále více přeje odlišnostem. Jedinec, který z nějakého důvodu vybočuje z normy, už není většinovou společností automaticky vnímán jako jednoznačný outsider. Být jiný nerovná se nutně „špatný“ nebo „méněcenný“. Jiný […]
 • Kdy říci svému zaměstnavateli, že jste těhotná?Kdy říci svému zaměstnavateli, že jste těhotná? Kdy sdělit svůj jiný stav svému zaměstnavateli je určitě zajímavá otázka na zvážení. Záleží, jakou práci vykonáváte a zda rizika, která plynou z vaší práce nemohou poškodit vaše nenarozené miminko. Je třeba nutné se zamyslet, zda je pro […]
 • Glaukom- zelený zákalGlaukom- zelený zákal Onemocnění očí, které neléčené může skončit trvalou ztrátou zraku. Glaukom je onemocnění mnoha faktorů. Je také velmi zákeřnou chorobou, protože dokud není narušeno centrální vidění, pacient si neuvědomuje žádné příznaky. Postupný zánik […]
 • Dětské alergie v domácím prostředíDětské alergie v domácím prostředí V posledním desetiletí jsou alergická onemocnění celosvětově trvale na vzestupu a narůstají zejména v dětské populaci. Alergeny vnějšího prostředí si všichni uvědomujeme, ale většina z nás zapomíná na nástrahy uvnitř domova, které […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *