Rakovina děložního čípku: Kdy je očkování zdarma?

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Rakovina děložního čípku je zákeřná nemoc, a Česko se drží na předních příčkách v jejím výskytu. Se smutnou diagnózou odchází z ordinací lékařů asi 1000 pacientek ročně. Na čtyři sta jich pak na nemoc zemře. Už rok proto můžete nechat svou dceru zdarma proti této nemoci očkovat.
Podle Jiřího Slámy, onkogynekologa Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze je třeba upozornit na fakt, že pokud se virus HPV jednou do těla dostane, nelze předpokládat, jak se zachová. Zároveň na něj neexistuje lék. „Virus HPV se do těla nemusí dostat pouze sexuálním stykem. K jeho přenosu stačí i tření nebo jiné aktivity, které provozují dospívající dívky,“ říká Jiří Sláma.

Věková hranice

Vhodné je chránit především dívky, které žít sexuálním životem ještě nezačaly. „Výzkumy ukazují, že v Česku začíná pohlavně žít 8 % dívek, kterým ještě nebylo 15 let. Proto jako optimální byla zvolena dolní hranice pro očkování 13 let,“ vysvětluje Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Kdy je zdarma?

Očkování proti viru HPV, který způsobuje rakovinu děložního čípku, je pro dívky zdarma za předpokladu, že jim je první dávka aplikována nejdříve v den dovršení třináctých narozenin a nejpozději den před jejich čtrnáctými narozeninami.

Zdroj: http://www.blesk.cz

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *