Screeningová vyšetření novorozence v porodnici

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Preventivní péče v pediatrii je v rukách praktického lékaře pro děti a dorost, který registruje děti do 15, někdy i do 19 let věku dítěte. Prevence je důležitou součástí péče o zdraví dítěte. Neboť předchází poruchám vývoje a může ovlivnit rozvoj vážného onemocnění dítěte. Prevetivní prohlídky jsou situovány do klíčových vývojových období pro včasný záchyt odchylek ve vývoji v oblasti tělesné, duševní i sociální.

Prevence začíná již v novorozeneckém věku. V porodnici se novorozencům provádí tzv. novorozenecký screening, který má včas odhalit odchylky, které by vedly k nezvratným změnám. V České republice se všem donošeným novorozencům provádí v porodnici 4. – 5. den screeaningová vyšetření na fenylketonurii, hypothyreózu a kongenitální adrenální hyperplazii.

Fenylketonurie je porucha metabolismu fenylalaninu, kdy dochází ke zvýšené hladině této aminokyseliny. Pokud se toto onemocnění včak nerozezná u novorozenců, tak se rozvíjí u kojenců psychomotorická retardace, epilepsie, ekzém aj. Při včasném zahájení léčby, diety se sníženým příjmem bílkovin se jedinec rozvíjí normálně.

Primární kongenitální hypothyreóza se stanoví zvýšením hladiny hormonu štítné žlázy a nasazuje se léčba. Pozdní diagnostika vede k řadě neurologických postižení intelektu až k těžké mentální retardaci.

Kongenitální adrenální hyperplazie vede k nedostatečné tvorbě hormonu kůry nadledvin, což vede k život ohrožující solné poruše.

Na screeningová vyšetření se odebírá krev 3. – 5. den krev z patičky novorozence na filtrační papír, odesílá se do centra metabolických chorob a odtud posílají informaci, zda jsou tyto odběry pozitivní nebo negativní. Pediatr je povinen u hraničních výsledků udělat ještě odběry znovu. Též při porodu doma nebo při předčasném odchodu matky a novorozence z porodnice je povinen pediatr tyto odběry provést.

K dalším screeningům, který se provádí ještě v porodnici patří vyšetřování kyčlí novorozence, cílem je odhalení vrozené luxace (vykloubení kyčle) a včasná léčba.

Dále se vyšetřují oči již u novorozence k vyloučení vrozené katarakty (šedého zákalu). Na některých novorozeneckých odděleních se provádí ultrazvukové vyšetření ledvin k vyloučení odchylek ve vývoji ledvin.

Přeji všem maminkám, aby se s pozitními výsledky nesetkaly a určitě se nebály na cokoliv zeptat, co jim není jasné a v případě, že máte pocit, že něco není v pořádku, tak se obrátily na svého pediatra, který vám jistě pomůže a poradí. Zdraví vašeho dítěte je pro nás maminky nejdůležitější.

 

Zdroj:

T. Fait, M. Vrablík, R. Češka, Prevetivní medicína, Maxdorf, druhé rozšířené vydání, 2011

Přečtěte si také:

  • Solné jeskyně – zdraví pro celou rodinuSolné jeskyně – zdraví pro celou rodinu Chcete si užít blahodárného vzduchu nasyceného minerály? Díky solným jeskyním můžete toto zažít. Vezměte sebou děti, ty se zabaví při hře, prospějte to jejich zdraví, vy si odpočinete, naberete sílu, zrelaxujete se při poslechu příjemné […]
  • Kojenecký botulismusKojenecký botulismus Určitě si říkáte co to? Je to onemocnění kojenců, který je velice vzácné. Spory clostridium botulinum se vyskytují v prostředí i v běžných potravinách. V trávicím ústrojí dospělého člověka, ale i dětí se nejsou schopny množit a vytvořit […]
  • Zubní průkaz dítěteZubní průkaz dítěte Při odchodu z porodnice si každá maminka odnáší domů Zdravotní a očkovací průkaz dítěte. Jeho součástí je Zubní průkaz dítěte. Zubní průkazy vydává Česká stomatologická komora na podporu preventivní péče o děti. Prostřednictvím […]
  • Kojení v těhotenství, tandemové kojeníKojení v těhotenství, tandemové kojení Kojit a zároveň nosit v bříšku další miminko je dnes již zcela běžné. Dříve panovaly jisté obavy, že kojení může spustit předčasný porod a to v důsledku působení oxytocinu. Dnes je tato obava zavrhnuta. Oxytocin je hormon, který se […]
  • Dítě jako svědek domácího násilíDítě jako svědek domácího násilí Rodina představuje pro dítě oázu bezpečí, pohody, klidu, lásky. Má základní vliv na utváření osobnosti dítěte. Podle toho, jak to v rodině funguje, tak si dítě vytváří určitou představu o fungování vztahů, jakou ono má v rodině hodnotu a […]
  • Jídlo a pití při porodu? Je to možné?Jídlo a pití při porodu? Je to možné? V dřívějších dobách to bylo něco zakázaného. Dnes už to většina porodnic dovoluje. Je důležité ale s rozvahou. Dříve byl porod brán jako něco komplikovaného. Dnes se spíše bere jako přirozená věc, tudiž není důvod ženám jídlo a pití […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *