Tichý nepřítel vašich kostí

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Osteoporóza, chronická nemoc, která nebolí, ale ve vyšším věku výrazně ovlivňuje kvalitu života. V České republice trápí tato nemoc více než 800 tisíc pacientů. Na řídnutí kostí se přitom léčí jen zlomek postižených. Základem je ale včasné zjištění nemoci. Pomoc mohou poskytnout také probíhající klinické studie.

Při osteoporóze (neboli řídnutí kostí) ztrácí kostní hmota svou hustotu a mění se struktura kosti. Ve věku 25 – 30 let je dosaženo maximálního množství kostní hmoty. Dále už dochází jen k jejímu postupnému úbytku. Osteoporóza prakticky znamená, že převáží úbytek kostní hmoty nad její tvorbou. Důsledkem je snížená odolnost kosti a současně zvýšené riziko zlomeniny.

Nemoc číhá u každého

Prvním příznakem osteoporózy bývá často právě až nepříjemná zlomenina, protože onemocnění samo o sobě nebolí. Osteoporóza bývá proto odhalena až v této pozdější fázi. Pro prevenci onemocnění je důležitý dostatek vápníku, který je základním minerálem pro stavbu kostí. Ideální je pro jeho konzumaci večer, protože se nejlépe vstřebává právě v noci. Současně je důležité dostatečné množství vitamínu D, který podporuje vstřebávání vápníku ve střevech. Vhodné je se vyvarovat kouření a nadměrné konzumaci alkoholu nebo kávy, které vede k odvápnění kostí. Doporučit lze také pravidelnou chůzi a cvičení Mezi vhodné aktivity patří chůze, plavání nebo jízda na kole.

TIP: V rámci prevence se nezaměřujte jen na přísun vitamínu D, vápníků a bílkovin, ale také na okolnosti, které mohou vyústit v úraz. Základem vaší bezpečnosti by měla být neklouzavá podrážka, pevná pata a nízký podpatek. Neméně je důležité také i dostatečné osvětlení domácích prostor a schodiště nebo nezvedat těžká břemena.

Pacienty s pokročilou osteoporózou můžeme často poznat podle nepřirozeně zakřivených zad, předsunuté hlavy, vystrčeného břicha a ohnutých zad. “Hlavním rizikem onemocnění je především náchylnost ke zlomeninám. Značné riziko a sociální důsledky sebou nesou především zlomeniny krčku stehenní kosti. Pacient je po takové nehodě dlouhodobé závislý na jiné osobě a přidružují se také další neduhy spojené s dlouhodobým upoutáním na lůžko, mezi které patří například embolie nebo zápal plic,” vysvětluje MUDr. Jiřina Petrželková z CCBR.

Hra o čas

Protože se nemoc nějak markantně neprojevuje, nemá dotčený velkou šanci zjistit, jestli je úbytek kostní tkáně v mezích nebo nikoliv. Velmi opatrní byste měli být zejména tehdy, pokud se v rodině vyskytuje případ zlomeniny krčku stehenní kosti. Je pravděpodobné, že si tuto genetickou zátěž nesete také. Rozumnější je proto vyrazit na preventivní kontrolu do nejbližšího osteocentra nebo požádat lékaře o doporučení. Preventivní denzitometrické vyšetření kostí teprve ukáže, zdali máte sníženou hustotu kostní tkáně a riziko rozvíjející se osteoporózy. Jedná se o bezbolestné vyšetření.

Pokud jste žena ve věku nad 55 let a již trpíte osteoporózou, máte ještě další možnost se svým zdravotním stavem něco udělat. V České republice ročně proběhne na 300 klinických studií a některé se věnují právě léčbě osteoporózy. Například brněnské CCBR stále nabírá zájemce o účast v klinické studii zaměřené na biologickou léčbu osteoporózy. Účast v klinických studiích je bezplatná a účastníkům jsou hrazeny i vybrané náklady s účastí.

“Klinická studie zaměřená na osteoporózu nabízí přístup k nejmodernější biologické léčbě, která stimuluje novotvorbu kostní tkáně a urychluje rekonvalescenci v případě fraktury kostí,” prozradila MUDr. Jiřina Petrželková. Mezi další výhody účasti lze považovat například nárok na dvě denzitometrické vyšetření ročně a potřebné vitamíny a minerály, nebo neustálý dohled odborníků v průběhu trvání studie.

Přehled otevřených klinických studií lze nalézt na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv v databázi klinických hodnocení (sukl.cz). Informace o zapojení do klinických studií v CCBR Brno v kontaktech na stránkách centra (ccbrno.cz) nebo u svého lékaře.

Přečtěte si také:

  • Jak si dopřát sladké i když jsme na dietě?Jak si dopřát sladké i když jsme na dietě? Většina nutričních poradců a také laická veřejnost má vryté hluboko v paměti, že během diety je výslovně zakázáno konzumovat sladké pokrmy. Do jisté míry to může být pravda, protože sladké většinou bývá nezdravé a přeplněné cukrem, ale na […]
  • Biolampa Biostimul na kloubyBiolampa Biostimul na klouby Tato biolampa tak prokazatelně pomáhá léčit bolesti kloubů, jako je artróza, artritida, revma, revmatismus, tenisový loket, a další kloubní onemocnění, stejně jako doprovodná onemocnění šlach a svalů. Biolampa Biostimul stimuluje produkci […]
  • Královna pláží, bohyně kuchyně, hraběnka domácí pohodyKrálovna pláží, bohyně kuchyně, hraběnka domácí pohody Glagla, francouzská značka ultralehké a extrémně prodyšné obuvi, přichází s modelem Playa – dokonalou kombinací trendy designu a výjimečného komfortu. S pantoflemi Playa budete v pohodě a v pohodlí kdekoliv a kdykoliv! […]
  • Lyžování v rakouských AlpáchLyžování v rakouských Alpách Rakouské Alpy jsou doslova eldorádem příznivců sjezdového lyžování. Je zde 6.500 kilometrů sjezdových tratí v nadmořských výškách 550 - 3.450 m.n.m. Lyžování v rakouských alpských střediscích je našimi lyžaři vyhledáváno i proto, že […]
  • Biolampa Biostimul na exémyBiolampa Biostimul na exémy Trpíte na nejaký druh exému? Máme pro vás řešení! Jistě jste již někdy slyšeli o lékařském oboru „Fototerapie“. Jedná se o dynamicky se rozvíjející obor medicíny, který se s velkým úspěchem uplatňuje právě v kožním lékařství. Fototerapie […]
  • Skupinová označení lékůSkupinová označení léků Analgetika Léky působící proti bolesti; mezi analgetika patří analgetika-antipyretika a analgetika-anodyna. Analgetika-anodyna Léky, které se používají k tlumení silných bolestí, např. opiáty (morfin […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *