Užíváte prášky na spaní i ve dne?

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Starosti vám nedají spát a řešení je po ruce: začnete usínat s pomocí prášků. Tak jako tisíce jiných lidí, vždyť je to “úplně normální”. Cesta do pekel vypadá tak snadně…

Klasická hypnotika mohou bludný kruh stresu a nespavosti na čas přetnout, ale měla by být používána jen krátkodobě, jinak hrozí rozvoj závislosti.

Divný spánek

Brzy se totiž stane, že jedna pilulka nezabere. Dvě už to zvládnou, ale zase jen na určitou dobu. Pak je zase nutné zvýšit dávku. Skončit to může také tak, že prášky na spaní berete jen proto, abyste vůbec dokázali fungovat ve dne!

Spánek navozený uvedenými léky na spaní není zcela totožný s fyziologickým spánkem, proto neosvěží a nepomůže nabýt sil. Otupělost může po starších lécích přetrvávat i ráno a někdy i během dne, to může vést k nízké výkonnosti, ale také k dopravním nehodám.

Ztratíte paměť

Některá hypnotika ovlivňují pohybovou koordinaci a po nočním probuzení mohou vést k úrazu, zejména u seniorů. A je tu ještě jedna zvláštnost, po užití hypnotika se může objevit takzvané abnormální chování, tím může být záchvat děsu, halucinace, nebo třeba náhodný sexuální styk či konzumace jídla ve spánku. Jsou známy také případy jízdy autem. Většina hypnotik však ovlivňuje paměť, a tak si často spáči nejsou svého nočního chování vůbec vědomi.

Hrozí vyčerpání

První známkou, že nemocnému hrozí vznik závislosti, může být tzv. tolerance. To je stav, kdy původní dávka už k usnutí nestačí a je třeba ji zvyšovat. Při pokusu o vysazení hypnotika může hrozit rebound (znovuvzplanutí) nespavosti, pacient nespí, je vyčerpaný a po několika dnech snadno znovu sáhne k tabletám hypnotik.

“Závislost na Z-hypnotikách je smutnou realitou,” potvrzuje docent Ján Praško z Psychiatrické kliniky fakultní nemocnice Olomouc. Závislost na hypnotikách může ale dojít až tak daleko, že pacient už lék neužívá k tomu, aby usnul, ale aby byl vůbec schopen fungovat ve dne.

Rizika nespavosti

Závažnou nespavostí trpí ve vyspělých zemích deset procent populace. Bezprostředním důsledkem je snížená výkonnost, ale dlouhodobě může nespavost vést až k poruchám imunity, vzniku kardiovaskulárních, duševních nebo nádorových onemocnění.

Také proto je třeba na chronickou nespavost pohlížet jako na nemoc, která se dá s pomocí lékaře léčit. Pomoci může praktický lékař, somnolog, neurolog, psychiatr nebo pneumolog. Lékař by se měl podrobně zabývat příčinou pacientových potíží a podle toho volit léčbu, nelze spoléhat na jednoduché řešení v podobě receptu na hypnotikum.

Jak se zbavit závislosti?

Zbavit se závislosti na hypnotikách není snadné. Vyžaduje to velké odhodlání, čas a zejména spolupráci s lékařem. Hlavním cílem léčby nespavosti je obnovení přirozeného spánkového rytmu. K tomu může pomoci dodržování pravidel spánkové hygieny a moderní psychoterapie.

Novou volbou jsou tzv. hypnotika čtvrté generace (někdy nazývaná melatoninová hypnotika), na něž závislost nevzniká. Jsou založena na účincích melatoninu, látky, která přirozeně vzniká v našem mozku, řídí rytmus našeho spánku a bdění a navozuje spánek.

Vlastní tvorba melatoninu klesá s věkem, například lidé kolem čtyřicítky ho vytvoří téměř o pětinu méně než osoby ve věku kolem třicítky, lidé nad padesát let již téměř o polovinu méně. Proto výskyt nespavosti ve vyšších věkových kategoriích roste.

Zdroj: zena.centrum.cz

Přečtěte si také:

  • RakovinaRakovina Rakovina nebo též nádorové onemocnění je různorodá skupina chorob, jejichž společným rysem je to, že některá populace vlastních buněk organismu se vymkne kontrole a začne relativně autonomně růst, ačkoli za normálních okolností jsou buňky […]
  • Alergie na bílkovinu kravského mlékaAlergie na bílkovinu kravského mléka Alergie na bílkovinu kravského mléka se může rozvíjet pozvolna a vést k neprospívání dítěte (bolesti bříška, neklid, kojenecké koliky, průjem s přítomností krve, dítě celkově neprospívá, jeho váhová křivka je stejná, někdy může ubývat na […]
  • Dráždivý tračníkDráždivý tračník Dráždivý tračník neboli colon irritabile je velice rozšířené trápení. Asi jedna třetina obyvatelstva má příznaky dráždivého tračníku. Onemocnění postihuje muže i ženy. U většiny pacientů začíná před 50. rokem života. Dráždivý tračník […]
  • Je nás pět Je nás pět ,,Věděli jsme od první chvíle, že tohle bude dlouhá cesta za úplným uzdravením. Na konci této cesty je šťastný úsměv.“ V srpnu 2009 mi můj gynekolog řekl tu skvělou novinu. Budeme pětičlenná rodina.    Byla jsem šťastná, protože jsem si […]
  • Vhodná kosmetika pro pacienty s atopickým ekzémemVhodná kosmetika pro pacienty s atopickým ekzémem Všechny kosmetické přípravky, jako jsem krémy, masti, pleťová mléka, vody, tužidla, barvy na vlasy, šampóny, deodoranty mohou kůži podráždit. Obsahují totiž konzervační přísady, které brání po otevření osídlení mikroorganismy a tím […]
  • Sbíráme bylinky společně  s dětmi – Mateřídouška obecnáSbíráme bylinky společně s dětmi – Mateřídouška obecná Prázdninové výlety do přírody nemusí být jen za koupáním, ale také sběr bylinek např. mateřídoušky může být pro děti úžasným zážitkem. V dětství jsem ji sbírala se svou babičkou. Ta vůně i krásná fialová barva, na tu nelze opravdu […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *