Váš mozek je lepší, než si myslíte: Začněte konečně používat hlavu!

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

“Bůh dal mozek všem, ale jen někteří se jej naučili používat.”

(Anonym)

“Využíváš-li náležitě svůj talent, pak se každý den obnovuje. Používáš-li aktivně své myšlení, pak se nikdy nevyčerpá.”

(Autorem výroku ze 17. století je literát Wang Fu-č)

Trvalo velmi dlouho, než lidé přišli na skutečnost, že to, co je dělá lidmi, je vázáno na mozek. Citový život byl vázán na srdce, v Babylonii a Indii na játra. Mozek byl považován za ochlazovací zařízení krve. Jak se tedy dále vyvíjely vědy o mozku a jaké poznatky byly do současné doby získány? Jak vidíme a slyšíme? Jak si dokážeme zapamatovat události staré celé desítky let? Co v nás vyvolává smutek, štěstí nebo zuřivost? Jak dokážeme číst a psát? Jak si uvědomujeme sami sebe? Co znamená pojem já – mé ruce, moje myšlenky, moje radost nebo bolest?

Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek jsou současně jednoduché i neuvěřitelně komplikované. Každou částečku informací, která vstoupí do našeho mozku – každý pocit, vzpomínku, myšlenku (včetně každého slova, čísla, kódu, chutě, vůně, čáry, barvy, obrázku, taktu, noty a textury) -, si lze představit jako ústřední oblast, ze které paprskovitě vybíhají desítky, stovky, tisíce, miliony háčků. Každý háček představuje asociaci a každá asociace má svůj vlastní nekonečný počet spojení. Počet asociací, které jsme již použili, lze považovat za naši paměť, knihovnu či databázi. Všichni si můžeme být jisti, že v mozku, pomocí kterého čteme právě tyto řádky, se nachází systém řízení dat, vedle kterého se analytické a skladovaví možnosti nejrychlejších počítačů na světě (IBM Roadrunner v Los Alamos National Laboratory nebo stroj Titan vyrobený firmou Cray) zdají nepatrné. Strukturu mozku zodpovědnou za myšlení lze proto považovat za gigantický stroj na větvící se asociace – biologický superpočítač. kde myšlení vychází z nekonečného počtu datových uzlů. Tato struktura odráží síť neuronů,  která tvoří fyzickou strukturu našeho mozku. Naše stávající databáze je založena na skutečnosti, že jeden jediný neuron dokáže vytvořit 10 na 28 spojení.

Jeden z nejlepších světových odborníků v oblasti výzkumu lidkého mozku a vzdělávání Tony Buzan přivedl na svět současnou nejefektivnější pomůcku pro přemýšlení – myšlenkovou mapu. Jde o převratnou techniku, která způsobila bouři ve školství i v byznysu; používají ji stovky milionů lidí, kterým umožňuje využívat všechny schopnosti své mozkové kůry. Všem, kteří se o tomto tématu chtějí dozvědět více, je určena Buzanova nová publikace  “Používejte hlavu / Jak uvolnit energii své mysli”, jejíž překlad (Zdeněk Mužík) nyní vydalo nakladatelství BizBooks (Praha 2013, 1. vyd., 200 str.). Studium do tří částí uspořádaného textu (Poznejte svůj mozek, Podrobte si svůj mozek, Základní “mentální nástroje” velkých mozků) by mělo naučit čtenáře snáze, lépe a originálněji řešit problémy, stát se kreativnějšími v práci i v životě, rychle číst a rozumět textu, pochopit a zapamatovat si co největší množství informací, otevřít se změnám a novým nápadům, myslet, učit se a reagovat rychleji a efektivněji, rozhodovat se bez pochybování. Při výkladu místy náročnějších otázek si je autor vědom ostří, po němž se pohybuje snaha o srozumitelnost a přípustná míra zjednodušení; větší, než je v knize použito by celý obsah poškozovalo.

Autor mnoha světových bestsellerů, který napsal a spolupracoval na více jak 100 knihách a dalších produktech, které dosáhly obrovského úspěchu ve více než 150 zemích a 30 jazycích (v češtině vyšly jeho knihy Myšlenkové mapy, Myšlenkové mapy v byznysu a Rychlé čtení) s prodejem okolo 3 milionů výtisků, přináší vlastně v této nové knize, určené pro všechny čtenáře ve věku od 15 let, “operační manuál” pro mozek (list The Times napsal o Tony Buzanovi, že “dělá pro mozek to, co pro vesmír udělal Stephen Hawking”), ve kterém nám duchovní otec této převratné metody myšlenkových a mentálních map umožní změnit způsob myšlení a učeni, probudit smysly a uvolnit skrytou sílu mozku – je známo, že používáme pouze zhruba 1 procento z jeho kapacity. Představme si ty úžasné výsledky, kdybychom uvolnili alespoň část energie ze zbývajících 99 procent! Přidejme se proto k milionům lidí na celém světě, kteří s úspěchem aplikují Buzanovy metody a objevují netušené možnosti své mysli. Začněme konečně používat hlavu!

Bohumil Tesařík

Kdo to je Tony Buzan?

+ Přední světový spisovatel knih, článků a pojednání o mozku a o výuce. Vynálezce “mind Maps”, nástroje na přemýšlení, který se považuje za “švýcarský vojenský nůž” mezi ostatními programy, a je nyní používán více než 250 miliony lidí po celém světě.

+ Jeden z nejlepších světových profesionálů na mozek a na výuku. Přednášel publiku skládajícího se z pětiletých dětí přes školáky až po studenty vysokých škol, pro nejlepší světové ředitele a manažery a také pro přední světové firmy a vlády. Ve svém působení dosáhl řady udivujících výsledků.

+ V roce 1994 byl časopisem Forbes magazine nazván jedním z nejlepších přednášejících spolu s Michailem Gorbačovem, Henry Kissngerem a Margaret Thatcherovou.

+ Zakladatel světového paměťového šampionátu a šampionátu v rychločtení.

+ Bývalý redaktor deníku MENSA (Mensa – společnost lidí s vysokým IQ).

+ Konzultant pro mezinárodní firmy zahrnující: BP, Barclays International, General Motors, Walt Disney, Microsoft, British Telecom, IBM, British Airways, atd.

+ Vládní konzultant a poradce pro státy: Velká Britanie, Singapur, Mexiko, Austrálie, země v Golfském zálivu a Lichtenštejsko.

+ Světová mediální osobnost. Strávil přes sto hodin v národních a celosvětových televizích a přes tisíc hodin v národních a mezinárodních rádiích. Do současnosti byl poslouchán a sledován odhadem více než třemi miliardami lidí.

Autor: Bohumil Tesařík

 

Přečtěte si také:

  • Závažná onemocnění u dětí podceňujeme: ve srovnání s úrazy je pojišťuje jen polovina rodičůZávažná onemocnění u dětí podceňujeme: ve srovnání s úrazy je pojišťuje jen polovina rodičů Podle aktuálního průzkumu ING Životní pojišťovny má úrazové pojištění pro své děti uzavřeno 60 % rodičů. Výrazně méně, jen 31 %, jich pro své děti sjednalo pojištění závažných onemocnění. Přitom jsou to právě vážné nemoci, kterých se […]
  • Zrádný pneumokok v Praze vloni opět zaútočil Zrádný pneumokok v Praze vloni opět zaútočil Praha, 13. února 2014 – Hygienici v Praze hlásí za rok 2013 čtyřicet tři případů výskytu nebezpečné pneumokokové bakterie. Kraj se tak zapsal na neblahé přední příčky v počtu hlášení těchto nákaz. U převážné většiny případů se jednalo o […]
  • First bike – kolo bez šlapekFirst bike – kolo bez šlapek Stává se vám často, že vidíte při procházce v parku nebo na cyklistických stezkách rodinku s kočárkem a ještě dítko, které jede na kole a nemá šlapky? Říkáte si, co to je? Vždyť kolo je přece lepší? Ano, i s takovou reakcí jsem se sama […]
  • Téměř polovina žen, které se léčily s rakovinou prsu, končí v invalidním důchoduTéměř polovina žen, které se léčily s rakovinou prsu, končí v invalidním důchodu Ženy, které bojovaly nebo bojují s rakovinou prsu, přiznávají, že závažná nemoc je nevyčerpala jen po zdravotní stránce, ale velmi často je připravila i o zaměstnání. Podle unikátního průzkumu, který realizovala ING Pojišťovna v rámci […]
  • Chřest – výtečná jarní zelenina pro zdravíChřest – výtečná jarní zelenina pro zdraví Chřest je známý jako královská jarní zelenina a pěstuje se nejvíce v Číně, Evropě, Severní Africe, Jižní Americe, Japonsku a západní Asii. Mezi největší importéry zeleného chřestu patří Čína (5 906 000 tun ročně), další místo obsadilo […]
  • PerinatologiePerinatologie Je to vědní obor zabývající se péčí o zdravý vývoj jedince a poruch tohoto vývoje v perinatálním období. Perinatální období, jde časově o období zahrnující jednak poslední fázi nitroděložního vývoje plodu a jednak první hodiny a dny po […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *