Zahraniční studie varuje: O víkendech umírá v nemocnicích více pacientů!

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Pro pacienty je přijetí do nemocnicnice ve víkendových dnech mnohem rizikovější, než nastoupit léčení ve všední den: hrozí jim o 10 % větší riziko, že se domu již nevrátí. Proč? Odpověď obsahuje nová americká studie, vycházející ze sledování třiceti milionu hospitalizovaných nemocných. Příčinou by mohl být víkendový režim většiny nemocnic, které by podle výzkumníků měly změnit zavedený systém péče. Hlavním viníkem je tedy horší úroveň ošetřování, než jaké se pacientům dostává během týdne.

Vědci z několika univerzit shromažďovali do dobu pěti let informace o pacientech nemocnic v pětatřiceti amerických státech. Během této doby se jim podařilo shromáždit na tři desítky milionů lékařských záznamů, z nichž vyvodili jednoduchý závěr: přijít do nemocnice o víkendu je horší než ve všední den. Podle statistiky totiž umírá o deset procent víc lidí přijatých o víkendu než těch, kteří potřebují péči během pracovního týdne.

“Buď jsou nehody o víkendu nebezpečnější, nebo nemocnice selhávají a neposkytují standardní péči,” uvádí Dr. Raman Khanna z University of California na serveru msnbc.com. Studium příznaků však naznačilo, že ukazatele poranění či onemocnění se u “víkendových” pacientů v podstatě neliší od průběhu podobných případů v ostatních dnech. “Trauma postupuje po jednotlivých stupních, které probíhají stále stejně, a proto lze tento efekt porovnávat,” tvrdí spoluautor studie Dr. Rocco Ricciardi. Autoři se proto shodují, že je to nejspíš celkově jiným režimem, který o víkendech nastává – zejména poklesem úrovně poskytované péče. “Na odděleních pracuje méně sester, slouží méně zkušení lékaři a na některá vyšetření a procedury si musejí pacienti počkat až do pondělí,” tvrdí Ricciardi.

Podle dřívějších univerzitních studií jsou o víkendu nejproblematičtější těhotenské komplikace, nemoci krevního oběhu či nervového systému včetně mrtvic, infarktů, kardiovaskulárních chorob či plicního krvácení. Závěrem proto autoři doporučují přehodnotit zavedenou víkendovou péči v nemocnicích tak, aby byla stejná jako v jiné dny – což by podle nich mohlo pomoci zlepšit tuto smutnou statistiku. (Pramen: http//www.msnbc.com)

Autor: Bohumil Tesařík


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *