Životopisy čtyř osobností oceněných cenou Purpurové srdce

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

V minulém příspěvku jsme hovořili o tom, jak Nedoklubko pomáhá předčasně narozeným dětem i rodičům těchto malých kulíšků. Kdo vlastně ocenění za péči o ně získal?

Purpurové srdce České neonatologické společnosti  

Doc. MUDr. Petr Zoban, CSc. v roce 1972 promoval na Fakultě dětského lékařství UK, později  2. lékařské fakulty v Praze- Motole. V průběhu studia působil na Fyziologickém ústavu AV. Po té pracoval od roku 1973 na I. dětské klinice Fakulty dětského lékařství. Své zkušenosti sbíral i během stipendijních pobytů v Dánku, Finsku a Spojených státech. V roce 1993 získal titul docenta v oboru dětského lékařství.

Jeho novorozenecké oddělení spolupracuje již delší dobu s Ústavy fyziologie a patologické fyziologie. Doc. MUDr. Petr Zoban, CSc. se věnuje léčebně preventivní péči v oboru neonatalogie, výuce studentů a doktorandů, ale i vědě a experimentální medicíně.

Purpurové srdce Nedoklubka

Dagmar Holá je matkou dvou dětí. Píše pod pseudonymem Edith Holá. Je editorkou a spoluautorkou knihy Pohádky pro kulíšky (2011), která je určena pro čtení předčasně narozeným dětem v nemocnici. Projekt os Nedoklubka Pohádky pro kulíšky koordinuje. Napsala autobiografickou knihu Cesta k mým matkám. Ukázky z knihy publikovala na internetu, kde získaly velký ohlas. Pracuje v médiích.

“Dáša si Purpurové srdce zasloužila několikanásobně. Upřímně jí záleželo na tom, aby pohádky spatřily světlo světa a dostaly se mezi rodiče a děti. Stala se zapálenou pohádkovou bojovnicí a my jsme jí za to vděčni. Všichni věříme, že čtení pohádek dětem v inkubátorech či dětem nemocným má léčivý vliv na děti i rodiče samotné”, řekla Klára Csirková, předsedkyně občanského sdružení Nedoklubko.

Rada občanského sdružení Nedoklubko se rozhodla udělit Purpurové srdce Dagmar Holé pro její neutuchající snahu o podporu rodin s předčasně narozenými dětmi “pohádkovou” cestou. Sama je autorkou terapeutických Duhových pohádek, z nichž některé jsou součástí knihy Pohádky pro kulíšky. V loňském roce na výzvu Nedoklubka reagovalo 40 autorů, kteří věnovali předčasně narozeným dětem a jejich rodičům 90 básniček, povídek a pohádek. Dagmar Holá pohádky redigovala, vkládala na web, komunikovala s autory a ilustrátory. Zasadila se o knižní vydání části došlých pohádek.

Ty jsou určeny především pro četbu nemocným a předčasně narozeným dětem pro svou povzbudivou a léčivou sílu. Nejenom, že děti slyší rodičovský hlas, který je pro ně symbolem bezpečí, ale rodiče při četbě mohou snáze překonat rozpaky v neosobním nemocničním prostředí a zapomenout na svůj strach a obavy o život dítěte. Více na www.pohadky.nedoklubko.cz

Purpurové srdce rodičů pro zdravotní sestru

Martina Šimůnková  po  ukončení SZŠ v roce 2001 studovala VOŠ v oboru Diplomovaná zdravotní sestra. V roce 2011 ukončila Specializační studium pro zdravotnické pracovníky nelékaře zakončené atestační zkouškou v oboru Ošetřovatelská péče v pediatrii se zaměřením na intenzivní péči v pediatrii a neonatologii, a to ve Fakultní Thomayerově nemocnici s poliklinikou v Centru pro vědu a vzdělávání.

Od roku 2002 se věnuje stále své profesi jako diplomovaná dětská sestra, nejdříve na Dětském oddělení v nemocnici v Brandýse nad Labem, poté na Gynekologicko – porodnické klinice 1. LF a VFN a nakonec na Novorozenecké jednotce intenzivní a resuscitační péče a Novorozeneckém oddělení JIRP v ÚPMD Podolí, kde pracuje dosud.

Ráda jezdí na kole a cestuje po světě.

Pro práci s dětmi byla rozhodnuta hned od počátku studia na zdravotní škole. K práci s nedonošenými miminky ji ale nakonec přivedla vlastně náhoda. Této náhody však nikterak nelituje a i přestože je to práce fyzicky a především psychicky náročná, má ji moc ráda.

Purpurové srdce rodičů pro lékaře

MUDr. Drahomíra Jančářová  po gymnáziu vystudovala Lékařskou fakultu UJEP v Brně. V roce 1984 jí byl udělen titul MUDr. A od té doby pracuje na Neonatologickém oddělení ve Fakultní nemocnici v Brně. Od roku 2009 vyučuje mediky na Lékařské fakultě. Během své profese složila specializační atestace z oboru neonatologie a pediatrie.

Nejvíce miluje svou rodinu, divadlo, četbu a přírodu.

Na otázku: Co byste si přála změnit ve své nemocnici?  Na svém oddělení? Ve zdravotnictví? Kdybyste měla třeba kouzelný prsten?” odpovídá: “Byla bych ráda, kdyby se nemuselo zdravotnictví potýkat s nedostatkem peněz. Chtěla bych, aby se zjednodušila administrativa a zdravotnický personál měl více času se věnovat pacientům a rodičům. Více času si s nimi třeba jen popovídat a uklidnit je.”

Všem ze srdce gratulujeme.

Zdroj: www.nedoklubko.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

Přečtěte si také:

  • Dítě nedonošené NEROVNÁ SE postiženéDítě nedonošené NEROVNÁ SE postižené Nasvítíme purpurovou barvou celý svět? Proč ozdobila Emauzský klášter purpurová barva? Klára Csirková, předsedkyně občanského sdružení Nedoklubko, o.s. "Jsem matkou dvojčat, která se narodila o 12 týdnů dříve. Zkušenost bezbřehého […]
  • Bolestivá poševní hráz po poroduBolestivá poševní hráz po porodu V souvislosti s porodem vzniká řada poranění v poševní oblasti a okolních tkáních, které jsou pohmožděné, bolí. Při porodu vám možná porodní asistentka provedla nástřih hráze, pro snažší porod miminka, která se po porodu sešije. Dlouhé […]
  • Nový speciál pro maminkyNový speciál pro maminky Plánujete miminko nebo jste již v očekávání? Chcete se o svém požehnaném stavu co nejvíce dozvědět a nevíte kde tyto informace hledat? Redakce internetového magazínu www.MojeBrisko.cz pro Vás připravila Speciál, který je určen pro všechny […]
  • Samoléčba v gynekologii aneb sama sobě gynekologemSamoléčba v gynekologii aneb sama sobě gynekologem Gynekologická problematika má v očich laické veřejnosti mimořádné postavení. Ženy – kromě přirozené starosti o vlastní zdraví – mimořádně zajímá všechno, co se týká lidské reprodukce. Na jedné straně tedy jde o sexualitu, včetně […]
  • Nová posila naší redakce Nová posila naší redakce Velice ráda bych Vám představila novou posilu redakce magazínu www.MojeZdravi.org paní Janu Kučvovou - laktační poradkyni - matku. Moje motto: Užijte si mateřství – připravte se na něj! Po maturitě na gymnáziu a velice úspěšné kariéře […]
  • Aktivizace, seberozvoj a relaxace jako prevence stresu a podpora zdraví celé rodinyAktivizace, seberozvoj a relaxace jako prevence stresu a podpora zdraví celé rodiny Aktivizace, seberozvoj a relaxace skrze nevšední aktivity využívající kombinace umění a terapie vás čeká na programech organizovaných  pod hlavičkou projektu Na víkend bezdětná. Jedná se o program určený ženám na mateřské či rodičovské […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *