Zrádný pneumokok v Praze vloni opět zaútočil

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Praha, 13. února 2014 – Hygienici v Praze hlásí za rok 2013 čtyřicet tři případů výskytu nebezpečné pneumokokové bakterie. Kraj se tak zapsal na neblahé přední příčky v počtu hlášení těchto nákaz. U převážné většiny případů se jednalo o sepsi, tři pacienti onemocněli pneumokokovou meningitidou. V hlavním městě si bakterie vyžádala jedenáct obětí, povětšinou starších pětašedesáti let.

Statisticky nejnáchylnější jsou senioři

Dle předběžných dat Krajských hygienických stanic bylo v roce 2013 v České republice hlášeno přes 300 případů invazivního pneumokokového onemocnění. „V uplynulém roce monitoruje Hygienická stanice hlavního města Prahy celkem čtyřicet tři nákaz pneumokokovou bakterií. V deseti případech se jedná o osoby starší sedmdesáti let,“ uvádí MUDr. Zdeňka Jágrová z KHS Praha a dodává: V jedenácti případech mělo bohužel onemocnění tak závažný průběh, že došlo k úmrtí pacienta.“

Pneumokok má více podob 

Závažnost a průběh onemocnění se odvíjí od konkrétního sérotypu, kterým byl pacient nakažen. Pneumokok způsobuje nejčastěji záněty středouší, pneumokokové záněty mozkových blan (meningitidy) a také závažné pneumonie, které mohou v nejkrajnějších způsobech skončit až smrtí. „Vzhledem k možnosti  očkování  dětí jednou ze dvou kvalitních konjugovaných vakcín registrovaných v České republice je s podivem, že proočkovanost dětí  u nás dosahovala jen  přibližně 70 %. Jak ze statistik za loňský rok vyplývá, frekvence tohoto onemocnění není příliš vysoká, avšak průběh onemocnění, možné následky i  vysoká smrtnost jsou velmi varujícím momentem a měly by vést k daleko většímu počtu dětí  i dospělých chráněných očkováním,“ dodává MUDr. Jágrová.

V České republice mají i senioři možnost nechat se proti pneumokokovým infekcím očkovat, avšak plošná vakcinace zatím zavedena není.

Průběh onemocnění 

Prvotní stádium onemocnění pneumokokem připomíná běžnou chřipku. Je doprovázeno zvýšenými teplotami, únavou, bolestí svalů i kloubů, nadměrnou spavostí či nechutenstvím. Zákeřná nemoc však kulminuje velmi rychle a záhy začíná napadat jednotlivé orgány. Nejnáchylnějšími věkovými skupinami jsou v rámci společnosti malé děti a senioři nad 60 let,

a to z důvodu oslabené imunity. U nejmenších se obranyschopnost formuje, u starších ročníků naopak ztrácí na intenzitě.

Přehled hlášených případů v jednotlivých krajích ČR

(rok 2013)

 

Kraj Hlášených případů Úmrtí

Jihočeský 47 8

Praha 43 11

Moravskoslezský 36 6

Karlovarský 35 2

Středočeský 35 3

Liberecký 33 6

Královéhradecký 33 6

Zlínský 30 5

Vysočina 26 4

Olomoucký 14 3

Pardubický 11


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *